Mallorca partjainál 66 menekültet hoztak biztonságba a hatóságok.

A hétvégén összesen 66 afrikai menekültet mentettek ki a spanyol hatóságok Mallorca déli részén.
A mallorcai partokra egyre több bevándorló érkezik, ami újabb kihívások elé állítja a spanyol hatóságokat, akik folyamatosan mentőakciókat szerveznek. A legutóbbi hétvégén összesen 66 embert sikerült kimenteniük, akik Afrikából érkeztek. A mentési műveleteket a csendőrség és a parti őrség közösen koordinálta Mallorca déli partvidékén.
Szombat reggel Cabrera szigeténél 26 embert fedeztek fel egy hajó fedélzetén – ezt hivatalos közleményben erősítették meg a Baleár-szigetek hatóságai. Ugyanezen a napon délután egy másik csónakra is bukkantak, amely 22 embert szállított, és amely Mallorcától 138 kilométerre délre volt.
A harmadik mentés szombat este 20:50 körül kezdődött, amikor a spanyol parti őrség helikoptere hét észak-afrikai menekültet talált 38 kilométerre Cabrerától. Ez a csoport volt egészségügyileg a legrosszabb állapotban, mivel az egyik utas beteg volt, hatan pedig a kiszáradás tüneteit mutatták. Emiatt sürgősen átszállították őket a palmai repülőtérre, ahol a határőregységek ellátták a bajbajutott embereket.
A művelet este fél tizenegykor zárult le, amikor a parti őrség hajója sikeresen kimentette a további 11 maghrebi származású utast, akik szintén abban a hajóban tartózkodtak.
A Baleár-szigetek felé irányuló migrációs jelenség 2025-ben jelentős növekedést mutat. A hatóságok adatai szerint az év eleje óta legalább 1477 bevándorló érkezett a Baleár-szigetekre kis hajókon Észak-Afrikából, ami gyakorlatilag kétszeresét jelenti az előző év azonos időszakához képest.
Tavaly az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) adatai alapján közel hatezer menekült érkezett a szigetekre a tengeren keresztül, szabálytalan úton.
Az afrikai kontinensről Mallorcára irányuló migrációnak több évszázados történelmi gyökerei vannak. Már a római és bizánci időkben is voltak kereskedelmi és migrációs kapcsolatok Észak-Afrika és a Baleár-szigetek között, bár az akkori körülmények miatt korlátozottak.
Az utóbbi évtizedekben, különösen a 20. század végén, az Afrikából Mallorcára irányuló migrációs mozgalmak különböző fázisokon mentek keresztül. Az 1980-as években alakultak meg az első tartós afrikai közösségek a szigeten, melyek főként Marokkóból és Szenegálból érkeztek. Ezeket a bevándorlókat a mezőgazdaság, az építőipar és a turizmus területén kínálkozó munkalehetőségek vonzották, lehetőséget biztosítva számukra a jobb életminőség elérésére.
A rozoga csónakokkal végzett illegális migráció a 1990-es évek végén kezdett el komolyabb figyelmet kapni, de 2005-től fogva jelentős felerősödésen ment keresztül. Az utóbbi évek hivatalos statisztikái folyamatos emelkedést mutatnak: 2020-ban körülbelül 2400 menekült érkezett tengeri úton a Baleár-szigetekre, míg 2021-re ez a szám már mintegy 3500-ra nőtt.
A 2022-es év fordulópontot jelentett, amikor mintegy 4200-an érkeztek, míg 2023-ban mintegy 5300 embert regisztráltak. Mint már említettük, a 2024-es évet közel 6000 tengeren keresztül érkező menekült zárta, ami több mint 150 százalékos növekedést jelent öt év alatt.