A környezetvédelmi minisztérium nem mutat kellő érdeklődést a gömöri ivóvízhelyzet megoldása iránt.

Hétfőn, április 7-én, a nyustyai városháza falai között gyűltek össze a Gömör és Kishont Városainak és Településeinek Egyesülete (ZMOGaM) tagjai, hogy közösen keressenek válaszokat a régiót sújtó komoly ivóvízproblémákra. A találkozó célja az volt, hogy a résztvevők összefogjanak és új megoldásokat találjanak a vízellátás kihívásaira, amelyek egyre sürgetőbbé válnak a helyi közösségek számára.
A találkozó apropóját a Regionális Közegészségügyi Hivatal 2024-es elemzése adta, amely megerősítette: több gömöri településen egészségügyi kockázatot jelent a kútvíz minősége. A vizsgálat szerint a probléma komoly, és rendszerszintű, hosszú távú megoldásokat igényel.
A ZMOGaM ezért egyeztetésre hívta meg az érintett állami és regionális intézmények képviselőit: a Környezetvédelmi Minisztériumot, a Környezetvédelmi Alapot, a Járási Hivatalt, a Besztercebányai Megyei Önkormányzatot, valamint a Közép-szlovákiai Vízműveket.
A minisztérium nem reagált
A tanácskozás sajnos nem hozott érdemi előrelépést, mivel a Környezetvédelmi Minisztérium nem küldött képviselőt, ráadásul a Környezetvédelmi Alap delegáltja is, egészségi okok miatt, az utolsó pillanatban lemondta a részvételét - tájékoztatta a sajtót Marián Habovčík, a ZMOGaM elnöke.
A Közép-szlovákiai Vízművek képviselője ismertette a járásban folyamatban lévő beruházások helyzetét, különös tekintettel a klenóci víztározóra, amely jelenleg több község számára biztosítja az ivóvizet. Elmondása szerint a tározó már elérte kapacitása határát, így nem képes újabb települések ellátására.
Alternatív lehetőségként felmerült a málnapataki víztározó integrálása, valamint új kutak fúrása az érintett településeken. Ehhez azonban alapos hidrogeológiai felmérések elvégzése szükséges.
Folytatják a tárgyalásokat
A résztvevők konszenzusra jutottak, hogy folytatják a tárgyalásokat a vízművek május végén esedékes közgyűlésén. Ezen a találkozón szándékuk szerint részletes jelentést fognak prezentálni a régió ivóvízellátásának aktuális állapotáról.
"Mi, önkormányzatok, nem vagyunk ennek a területnek a szakértői. A mi feladatunk az, hogy teret adjunk az együttműködésnek, összekössük az érintetteket, és közösen keressük a megoldásokat" - nyilatkozta Habovčík a Rimava.sk portálnak. Hozzátette, reméli, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium és a Környezetvédelmi Alap képviselői a jövőben komolyabban veszik a gömöri ivóvízproblémákat.