Decemberben kerül sor a magyar aukciós piac történetének legértékesebb festményének árverésére.


A Virág Judit Galéria aukcióján egy Munkácsy-festmény lenyűgöző 155 millió forintos áron talált gazdára.

Idén különleges mérföldkőhöz érkezik a Nagyházi Galéria és Aukciósház, hiszen fennállásának 40. évfordulóját ünnepli. E jeles alkalomból 2024. november 22-én megnyitotta kapuit egy aukciós kiállítás, amely a galéria eddigi legfontosabb állomása. A tárlat ékköve Tiziano, a reneszánsz egyik legnagyobb mestere által alkotott Bűnbánó Magdolna, amely a művészetkedvelők figyelmének középpontjába kerül. Az érdeklődők decemberben lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek a festmény árverésén, és megmérettessék magukat a ritka műalkotásért.

A mű jelentősége abban rejlik, hogy Andrea Donati, az olasz reneszánsz kiemelkedő kutatója Magyarországra látogatott, ahol egy sajtótájékoztató keretein belül osztotta meg gondolatait Tiziano Magdolna-ábrázolásairól.

Nem ez az első Tiziano-kép, amelyet elárvereznek a galériában. A magyar piacon utoljára kalapács alá kerülő Tiziano-művet, a Mária gyermekével és Szent Pállal című alkotást 2005-ben 160 millió forintos áron értékesítették a Nagyházi Galéria árverésén, amely később 4,5 milliárd forint értékben került a magyar állam tulajdonába.

Tiziano Bűnbánó Magdolnája 2024. december 10-én válik elérhetővé a Nagyházi Galéria téli aukcióján, amely december 10. és 14. között zajlik. Ez az esemény különleges alkalmat kínál a művészetkedvelők számára, hogy részesei lehessenek egy jelentős műalkotás licitálásának.

Tiziano Magdolna-képeinek története 1531-ben kezdődött. Ebben az esztendőben egy nagyon befolyásos nő, nevezetesen Vittoria Colonna (a pescarai márki özvegye) két Magdolna-képet rendelt, egyet Michelangelótól, egyet pedig Tizianótól.

Nehéz megmondani, hogy Vittoriának volt-e közvetlen kapcsolata Michelangelóval, de ez a lehetőség meglehetősen valószínűtlen. Tizianót valószínűleg nem ismerte személyesen, ám tudatában volt a velencei festőóriás hírnevének, hiszen ő volt a kor legnagyobb művésze a városban. Az első Magdolna-kép megrendelését illetően biztosan állíthatjuk, hogy az ilyen képek jól dokumentáltak a rendelkezésre álló forrásokban.

Andrea Donati rámutatott a képek származására.

Köztudott, hogy Tizianótól többen is rendeltek hasonló Magdolna-példányokat, így a festő elkezdett másolatokat készíteni. Az aukcióra bocsátott képet nem sokkal 1500 után festette. A szakember szerint a szóban forgó kép a meztelen Magdolna-ábrázolások második, harmadik változata, de a legszebb, ami ránk maradt.

Az eddig publikálatlan változat magángyűjteményből került a Nagyházi Galéria decemberi árverésére.

"Minden változaton ugyanúgy tetten érhető a festmény iróniával és malíciával telt, elégikus hangvételben megfogalmazott, ambivalens jelentése, amely a bűnbánat és az érzékiség, a hit és a hiúság között mozog. Tiziano a szentet védnökévé és szószólójává tette" - ismertette a szakember.

A festő, aki hercegek, uralkodók és még egyházi méltóságok számára is megörökítette Magdolna alakját, különleges helyet foglal el a művészet történetében. Ennek köszönhetően a Bűnbánó Magdolna nem csupán a gyűjtők körében vált rendkívül keresetté, hanem Tiziano festészetének is ikonikus szimbólumává nőtte ki magát.

A kiállítás különleges ritkaságai között említést érdemel egy lenyűgöző XVI. századi flamand falikárpit, valamint egy elegáns, ékkövekkel díszített láda. Ez utóbbi belsejében Erzsébet királyné és Ferenc József császár portréi rejtőznek, amelyek még inkább fokozzák a tárgy varázsát és történelmi jelentőségét.

A kiállítás különleges élményt nyújt, hiszen több mint 1400 lenyűgöző tárgy várja a látogatókat. Itt festmények, bútorok, szőnyegek, porcelánok és étkészletek sokaságát nézhetjük meg és vásárolhatjuk meg. Az esemény különlegessége, hogy jótékonysági árverés is megrendezésre kerül, ahol több mint húsz értékes műtárgy keres új gazdára. Ne hagyja ki ezt a páratlan lehetőséget, hogy egyedi darabokkal gazdagodjon, miközben hozzájárul egy nemes ügyhöz!

Related posts