Indiában a vadkamerák nem csupán a természet megfigyelésére szolgálnak, hanem érdekes módon a nők utáni kémkedés eszközeiként is funkcionálnak. A National Geographic cikke rávilágít erre a meglepő jelenségre, ahol a technológia és a társadalmi normák talá
A természetvédelmi felmérések során napjainkban egyre inkább a vadkamerák által rögzített felvételekre támaszkodnak, amelyek lehetővé teszik az erdők élővilágának zavarás nélküli megfigyelését. Ez a technológiai előrelépés azonban nem mentes a visszaélésektől, és fontos, hogy a használatát felelősségteljesen közelítsük meg.
Egészen elképesztő eredménnyel zárult egy kutatás, amelyet a Cambridge-i Egyetem szakemberi végeztek Indiában. Kiderült, hogy a vadállatok megfigyelésére kihelyezett kameracsapdákat és hangfelvevőket a helyi (falusi) férfiak és helyi hatóságok az ott élő nők megfigyelésére használják fel.
A kutatók a Corbett Nemzeti Park tigriseinek megfigyelése céljából telepített eszközök hatását elemezték a park környékén élő falusiak körében. 270 embert interjúvoltak meg részletesen, köztük számos nőt is, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a helyi közösség tapasztalataiba. Az interjúk során kiderült, hogy a nemzeti park vadőrei drónokat használnak a női gyűjtögetők elriasztására, ezzel megakadályozva őket abban, hogy a joguknak megfelelően szedjék össze az erdő kincseit.
A nők régen az erdők mélyén találták meg a nyugalmat, távol a férfiak dominálta falusi élet zűrzavartól. Az erdő varázsa lehetővé tette számukra, hogy kiszakadjanak a mindennapi rutinból, azonban a mai világban úgy érzik, hogy a vadkamerák folyamatosan figyelik őket, megszorítva ezzel a szabad mozgásukat. Ennek következtében egyre halkabban beszélgetnek, és az éneklés, ami egykor a veszélyes vadállatok elriasztásának eszköze volt, mára sokkal óvatosabbá vált. Ezt a félelmet sajnos egy tragikus esemény is alátámasztja: egy nemrégiben interjúalanyként szereplő nő életét egy tigris oltotta ki, ami rávilágít arra, hogy a természet és az ember viszonya mennyire megváltozott.
Bár a vadkamerák világszerte felveszik a természetben járó embereket (sőt, egy másik tigrisrezervátumban az orvvadászat ellen is használják ), az senkinek se jutott eszébe, hogy ez súlyos visszaélésekre teremt majd lehetőséget.
Chris Sandbrook professzor, a kutatás egyik résztvevője, így fogalmazott: "Eredményeink hatására a természetvédelmi közösség tagjai élénk vitába kezdtek. E technológia gyakori alkalmazása a vadállomány megfigyelésére már jól ismert, de most kiemelten fontos, hogy tudatosan ügyeljünk arra, hogy jóhiszemű szándékaink ellenére se okozzunk kárt senkinek. A vadmegfigyelő rendszerek révén az állatok megfigyelése helyett könnyen az emberek kerülhetnek a középpontba, ami a magánéletük sérelméhez vezethet, és ennek következtében megváltoztathatják viselkedésüket."
A vadkamerák gyakran olyan helyen működnek, ahol az emberek is járnak, élnek. A szakemberek arra hívták fel a természetvédelemben dolgozó kollégáik figyelmét, hogy a hasonló eshetőségeket is vegyék számba, és ahol fennáll a veszély a visszaélésre, ott inkább más módszerrel gyűjtsenek adatokat.
A Corbett környékén élő nők a tigrisek lakta erdőkben tűzifát és gyógynövényeket gyűjtenek, naponta használják az erdőt a megélhetésük biztosítására, törvény adta lehetőségeikkel élve. Itt éneklik az élet megpróbáltatásairól szóló tradicionális dalaikat is. A térségben hatalmas mértékű az alkoholizmus és a családon belüli erőszak, rengeteg nő amiatt igyekszik minél több időt tölteni az erdőben, hogy ezek elől meneküljön.
A nők elmondták a kutatóknak, hogy a vadmegfigyelésre szánt kamerákat az ő megfigyelésükre és megfélemlítésére helyezik ki. Egy, az erdőben dolgát végző nőről egy ilyen "vadkamera" segítségével készült felvétel bejárta a közösségi médiát, ezzel megszégyenítette és zaklatta az illető nőt. Fontos tehát, hogy az állatvédelemben az emberi méltóságot is figyelembe vegyék.