A rendőrség álláspontja szerint a Magyar Nemzeti Bank Szabadság téri épületének felújítása során nem merült fel hivatali visszaélés gyanúja.


A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda elutasította Vadai Ágnes feljelentését, amely a Magyar Nemzeti Bank Szabadság téri épületének felújítását érintette. E témáról Bátonyi Péter, a korábbi kormányfőtanácsos beszélt a Partizán műsorában.

Vadai Ágnes december elején megkereste Polt Péter legfőbb ügyészt, és kérdéseket intézett hozzá az üggyel kapcsolatban. Az ügyészség azonnal feljelentésként kezelte a beérkezett kérdéseket, amelyeket továbbítottak a rendőrségnek a szükséges vizsgálat lefolytatása érdekében. A Demokratikus Koalíció képviselője konkrétan arra volt kíváncsi, hogy tervezik-e az MNB-székház felújításával összefüggő esetleges jogsértések kivizsgálását.

A feljelentés ügyében most megszületett a végleges döntés, amelyet a rendőrség Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya küldött meg a képviselő részére egy hivatalos határozat formájában. A határozatban a következő álláspontot képviselik:

"az építéshatósági jogkörben eljáró ügyintézők az engedélyeztetési eljárás során a hatályos jogi szabályozással összhangban jártak el, kötelességszegő magatartást nem tanúsítottak."

Vadai a Telex egyik cikkének nyomán érdeklődött az MNB-székház felújításának részleteiről, amelyben Bátonyi Péter, volt kormányfőtanácsos, az Építési és Közlekedési Minisztérium munkatársa adott interjút a Partizánnak. Bátonyi kijelentette, hogy a felújítás előtt az MNB-székház kiváló állapotban volt, mégis a teljeskörű felújítás mellett döntöttek. Megemlítette, hogy tervezik egy üvegdoboz hozzáépítését is, ami az eredeti, értékes tetőszerkezet lebontásával járna.

Bátonyi elmondása szerint jelezték neki, hogy a tervezett lépések nem felelnek meg a szabályoknak. Később azonban állítólag Matolcsy György, aki akkoriban a jegybank élén állt, azt közölte vele, hogy a miniszterelnöknek tetszik az elképzelés. Ezt követően a jegybank és a tervezők képviselője újra felkereste Bátonyit, és azt mondták: "A szükséges jogi szálakat nekünk kell elvarrni", hogy a terv a megfelelő csatornákon keresztül megvalósulhasson. Bátonyi ezt követően határozottan kijelentette, hogy nem kíván részt venni ebben a folyamatban. A tervezett ráépítés végül megvalósult, de sajnos nem készült el a századik évfordulóra. A nyomozóhatóság a feljelentést elutasító határozatában megjegyezte, hogy bár Bátonyi…

Megosztja az általa szerzett tapasztalatokat és az átalakítással kapcsolatos aggályait, ugyanakkor általános értelemben is kitér a jogszabály-módosítással összefüggésben felmerülő kötelességszegő magatartásra.

Hozzáfűzték azt is, hogy:

"Az is kijelenthető, hogy az épület felújítása, átalakítása megtörtént, a kivitelezést követően pedig az építészszakma elismerését kapta meg."

A Telex a Partizán interjújának megjelenése után megkereste az ÉKM-et, ahonnan válaszul Lánszki Regő építészeti államtitkár Facebook-posztját ajánlották. Lánszki ebben arról írt, hogy egy volt munkatárs (nem nevezik meg őt) "hazug váddal állt elő", és hogy az MNB-székház felújításánál minden szabályos volt. "Ebben a folyamatban egyéni ízlésre hivatkozni a műemlékvédelemben szakmailag elfogadhatatlan" - folytatta az államtitkár. Bátonyi Péter is tett feljelentést, viszont nem az MNB épülete miatt, ezért az ő feljelentését a hatóság külön kezeli.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a Partizán videója nyomán, hivatali visszaélés és hamis vád gyanúja miatt. A tárca közleménye szerint a műsorban bemutatott felvételek alapján felmerül a gyanú, hogy állami szervektől származó, belső használatra szánt dokumentumokat loptak el. Állításuk szerint a nyilvánosság elé tárt dokumentumok részleteit "szövegkörnyezetükből kiemelve, manipuláló módon" tárták fel.

Related posts