A parajdi bányában a sókitermelést felfüggesztették.

Pénteken az Országos Sóipari Társaság (Salrom) hivatalosan bejelentette, hogy a turisták és a dolgozók védelme érdekében felfüggesztették a termelést a parajdi sóbányában. A döntés mögött több védőintézkedés áll, mivel a Korond-patakából származó vízszivárgás már ellenőrizhetetlenné vált, így a helyzet komoly aggodalomra ad okot.
A pénteki közleményben arról értesítettek bennünket, hogy 2025. május 5-től felfüggesztik a termelést és a látogatásokat. Ennek oka, hogy a Korond-patak vízszintje drámaian megemelkedett, és a víz már a föld alá is bejutott.
A katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) által rendelkezésre bocsátott szivattyúk révén igyekeztek a vizet a folyás irányában lefelé irányítani, hogy a legnagyobb veszélynek kitett területeken túlra tereljék, áll a News.ro által idézett közleményben.
A kitermelést és a látogatást a dolgozók és a turisták biztonsága érdekében állították le, mert a szivárgás ellenőrizhetetlenné vált, és és nagy mennyiségű víz jutott be a bányába.
Azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a szakértőik együttműködve a helyi hatóságokkal aktívan dolgoznak a kialakult helyzet megoldásán, hogy a munka zökkenőmentesen folytatódhasson. Az elmúlt évek során hasonló problémák miatt a létesítmény időszakosan zárva tartott. Érdemes megemlíteni, hogy a Salrom a kontinens tíz legnagyobb sótermelője közé sorolható.
Ahogy korábban említettük, a parajdi sóbányánál öt nagy teljesítményű szivattyúval igyekeznek csökkenteni a vízszivárgást. A Hargita megyei készenléti felügyelőség a Kovászna, a Neamţ és a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőségektől kapott kölcsön műszereket a feladat végrehajtásához. Parajdon 15 napra hirdettek készültségi állapotot.