A szlovén parlament zöld utat adott az önkéntes eutanáziáról szóló törvénytervezetnek, ezzel jelentős lépést téve az életvégi döntések szabályozása felé | Demokrata

A szlovén közszolgálati televízió híradása szerint az új jogszabályt a 90 fős nemzetgyűlésből 50 képviselő támogatta, míg 34-en ellenezték azt. A három kormánypárt által előterjesztett törvényjavaslat lehetőséget biztosít arra, hogy azok a felnőttek, akik képesek önálló, tájékozott döntést hozni, a halálba segítést választhassák, amennyiben állapotuk nem javul, és elviselhetetlen fájdalom vagy pszichés stressz gyötri őket, vagy mindkettő. A betegeknek kétszer is nyilatkozniuk kell szándékukról orvosuk előtt, mielőtt hivatalos kérelmet nyújtanak be, amelyet az orvos saját véleményével együtt egy különbizottsághoz továbbít.
A bizottság egy független orvost jelöl ki a kérelmező állapotának felmérésére, valamint egy pszichiátert a kérelmező döntésképességének értékelésére. A betegeknek maguknak kell lenyelniük vagy beadniuk az életüknek véget vető törvényes szert, és az egészségügyi dolgozóknak lehetőségük lesz arra, hogy megtagadják a halálba segítésben való részvételt.
A vitában a törvény javaslatát támogató képviselők kiemelték, hogy a jogszabály a polgárok népszavazás során megfogalmazott akaratának megvalósítását célozza. Ezzel szemben a konzervatív ellenzék azt állította, hogy a fókuszt inkább a palliatív ellátás fejlesztésére kellene irányítani. Vera Granfol, a Szabadság Mozgalom képviselője, amely a legnagyobb kormánypárt, hangsúlyozta, hogy a törvény a szenvedés megszüntetésére irányuló felelős és tudatos döntést képvisel. Elmondása szerint a halálba segítés nem csupán a halálról szól, hanem a méltóságteljes élet megőrzéséről is.
Bojana Mursic, a kisebbik kormánypárt, a Szociáldemokraták (SD) képviselője szerint a törvényjavaslat nem az élet elleni támadás, az együttérzésről, a szabadságról és az emberi méltóságról szól. Megjegyezte továbbá, hogy a jogszabály számos biztosítékot is tartalmaz. Cigler Kralj, a kereszténydemokrata Új Szlovénia (NSi) képviselője kijelentette: "az öngyilkossághoz való segítségnyújtás skizofrén álláspont", a törvény "a halál kultúráját és nem az élet kultúráját" támogatja.
Az emberi élet védelmének alkotmányos eszméje nem lehet jogi szabályozás tárgya - hangsúlyozta. Eva Irgl, a Demokraták képviselője kifejtette, hogy elsősorban a palliatív ellátás fejlesztésére kellene fókuszálni, mielőtt a halálba segítés témájára terelnék a szót. A szavazás előtt a szlovén püspöki konferencia arra figyelmeztette a nemzetgyűlést, hogy ne támogassa a jogszabálytervezetet, amely szerintük "az öngyilkosság elősegítésének legalizálását jelenti". "Az egyház a keresztény értékek, az egészségügyi szakemberek tapasztalatai és az etikai normák mentén határozottan ellenzi ezt a törvényjavaslatot, mivel az alapvetően ellentétes az emberi méltósággal és az élet szentségével" - fogalmaztak.