A tavaszi kertrendezés során ez a bájos kis jószág könnyen a fáradozásaink áldozatává válhat.

A sünök védelme érdekében javasolt, hogy a levélhalmot ne vasvillával, hanem a szerszám nyelével, valamint kesztyűs kézzel forgassuk át, fentről lefelé haladva. Ez a módszer segít megóvni ezeket a kedves állatokat a sérülésektől.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés időszakában különös figyelmet fordít a lombhalmokban rejtőzködő sünökre, és arra ösztönzi a lakosságot és az önkormányzatokat, hogy vigyázzanak ezekre a kedves kis állatokra.
Az MME hétfőn közzétett közleménye hangsúlyozta, hogy a védett keleti sün, amely az éjszakai életmód híve, gyakran választja telelő és nappali búvóhelyül a kertekben és parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt szokták világra hozni kicsinyeiket, így az óvatosan végzett kertrendezési munkálatok akár teljes süncsaládok pusztulását is előidézhetik – figyelmeztetett a szervezet.
A sünök védelme érdekében azt ajánlják, hogy ne a vasvillával, hanem a szerszám nyelével, majd kesztyűs kézzel fentről lefelé haladva forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün. Az óvatosság különösen ajánlott a május-júniusi ellési időszakban, amikor a menedékekben hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is lehetnek - tették hozzá.
Fontos hangsúlyozni, hogy soha ne gyújtsuk meg az ilyen halmozott anyagokat.
Amikor egy gallyrakás szétszedésekor sünfészket találunk, fontos, hogy ne próbáljuk meg összeszedni a kölyköket és nevelgetni őket. Ehelyett a legjobb, ha egy kellően vastag rétegben ágakat és leveleket helyezünk a fészek fölé, majd a nőstényre bízzuk a további teendőket - figyelmeztetnek a szakértők. Az írásukban hangsúlyozzák, hogy a lakott gallyrakások lebontásánál legalább négy-öt hetet érdemes várni, hogy a kölykök megerősödjenek, és éjszakánként elkezdhessék követni anyjukat a vadászatra, illetve más búvóhelyeket találjanak. A természetvédők javaslata szerint alternatív megoldásként érdemes lehullott levelekből és ágakból sünmenedéket létrehozni, ahová szükség esetén biztonságosan áttelepíthetők a lombhalmok alatt rejtőzködő állatok.