Akciós áron robbant be a káosz – így vált két átlagos nőből igazi kuponkirálynő, akik a multik rémálmává léptek elő. Néha még nekem is okoznak némi fejfájást. A "Kuponkirálynők" egy szórakoztató, ám megosztó alkotás, ami éles kritikát fogalmaz meg a moder
Bevallom, a Kuponkirálynők (Queenpins) nem az a film, amit tűkön ülve vár az ember a Netflixen - mint amennyire például a most futó F1-et a moziban -, de mégis rávett a kíváncsiság: meg akartam tudni, mit lehet kihozni egy kuponcsalásos sztoriból? Nem túl sokat. Azaz egy Oscar-esélyes drámát semmiképp, de egy helyenként őszintén vicces bűnügyi vígjátékot igen, két érdekes, néhol az élettel köszönő viszonyban sem lévő karaktert megformáló női főszereplővel.
A film egy valós eseményeken alapuló történet, amelyet ugyan erőteljesen dramatizáltak, de a lényeg megmaradt: két, átlagosnak tűnő nő - Connie (Kristen Bell), aki korábban olimpiai sportoló volt, és JoJo (Kirby Howell-Baptiste), egy influencer karrierjére vágyó fiatal - találkozik.
Tedd különlegessé a mondandódat: olyan üzeneteket hordoz, amelyek széles körben elérve hatalmas hatással bírhatnak. Az akciót nem éppen a legmorálisabbnak nevezhetjük – viszont az emberek elkeseredettsége, valamint az a tény, hogy nem erőszakkal próbálnak meg bankot kirabolni, valamilyen szinten együttérzést vált ki belőlünk. Legalábbis kezdetben.
Egyébként a kuponfüggőség (jó, nálunk nincs annyi és nem olyan, mint mondjuk Amerikában) nem ismeretlen dolog. Mindannyian függünk valamitől. Én például az egyik kínai webáruháztól, ahol a sok kacat mellett meglepően sok jó minőségű, hasznos cuccot lehet beszerezni, potom áron. Gyereknek, a konyhába, magamnak.
Nem szükséges webáruház-függőnek lenni ahhoz, hogy az ember lánya élvezhesse a kuponozás izgalmát: elég csak arra gondolni, hányan várják a Glamour-napokat... Milyen fantasztikus kupongyűjtemények születnek ilyenkor! A kamrában szépen gyűlnek az akciós mosószerek és más háztartási cikkek... Szóval, adott a helyzet: Conie, aki már egy ideje vár a fogantatásra, és otthon úgy érzi, hogy nem tudja, mit kezdjen magával, rátalált a kuponozás világára. Nem is olyan ördögtől való dolog ez, de az ő esete már határozottan különlegesnek számít.
Kristen Bell, akit sokan a Veronica Mars vagy a The Good Place sorozatokból ismerhetnek, igazán otthonosan alakítja Connie karakterét: egyensúlyozik a sebezhetőség, az elszántság és az irónia között. Mellette Kirby Howell-Baptiste remekül hozza az impulzív és álmodozó típust, aki az Instagram világában próbálja megtalálni a helyét, miközben egy panelház szürkeségében ragad. Kettejük kapcsolata végig lebilincselő: nem tolakodóak, de folyamatosan érezhető a köztük lévő feszültség és kémia, ami igazán szórakoztatóvá teszi a nézést.
Ha már a humorról van szó, Paul Walter Hauser (akinek a neve talán nem ugrik be azonnal, de az arca biztosan fel fog tűnni) egy igazi mestere a kissé komikus, de annál lelkesebb "kuponnyomozó" szerepének, aki a veszteségvédelem világában kalandozik. Az ő karaktere a szánalom és a lelkesedés határvonalán egyensúlyozik, ami garantáltan megmosolyogtat mindenkit!
A filmben Vince Vaughn ezúttal nem a megszokott, lehúzott, macsó FBI-ügynök szerepében tűnik fel, ahogy azt több korábbi alkotásban láthattuk, hanem mint egy egyszerű postai nyomozó, aki talán túlságosan is komolyan veszi a feladatát. Ez a karakter remekül ellensúlyozza Hauser idegesítő szokásait, pedig sajnos csak viszonylag későn érkezik meg a cselekménybe.
A Kuponkirálynők nem kíván többet vállalni, mint ami: egy szórakoztató komédia, amely a jóléti rendszerek furcsaságait tűzi a középpontba női főszereplők révén. Nem merül el túlságosan a társadalmi problémák mélyén – pedig bőven lenne rá lehetőség. Végül is,
Az adott jelenetet talán érdemes lett volna egy kicsit élesebben, kesernyésebben megjeleníteni, de a rendező inkább a könnyed, limonádé jellegű megközelítést preferálta. Ez azonban nem feltétlenül hiba, hiszen sokan, akik egy hosszú nap után leülnek a tévé elé, valami szórakoztatóbbra, nem pedig mély társadalmi elemzésekre vágynak.
Valójában a kuponcsalás mögött egy komoly bűnszervezet rejtőzött, amely körülbelül 40 millió dolláros kárt okozott. A film viszont inkább egy szórakoztató, színes krimiként mutatja be a történetet, tele humorral és nevetéssel, miközben a valódi események sötét vonala háttérbe szorul. De végül is, ezért szeretjük a mozit, nem igaz?
Ha kedveled a szórakoztató, laza vígjátékokat némi (de tényleg csak egy pici!) bűnügyi csavarral, akkor a Kuponkirálynők tökéletes választás lehet egy esti kikapcsolódásra. Viszont készülj fel, hogy ezután nem fogsz napokig mélyen filozofálni a film mondanivalóján!
Amikor legközelebb kuponokat használsz a boltban, talán eszedbe jut, hogy valaki valaha egy házat szerzett belőlük...