Az álmosság rejtett veszélyei sokkal komolyabbak, mint ahogy azt elsőre gondolnánk - figyelmeztetnek a szakemberek.


Sokat ásít? Szüksége van a harmadik vagy negyedik csésze kávéra, hogy átvészelje a délutánt a munkahelyén? Az álmosság ilyen jelei súlyos alváshiányra utalhatnak, amely fizikai veszélybe sodorhatja Önt, és hosszú távon károsíthatja egészségét - olvasható az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia új állásfoglalásában.

"Az álmosság nem csupán kellemetlen érzés, hanem egy komoly egészségügyi kihívás, amelynek súlyos következményei lehetnek" - hangsúlyozta Dr. Eric Olson, az AASM elnöke és a Mayo Klinika tüdőgyógyász, valamint alvásgyógyász szakorvosa a minnesotai Rochesterben.

"Az álmosság által kiváltott vezetési balesetektől kezdve a munkahelyi hibákon át egészen a hosszú távú egészségügyi kockázatokig, a nappali fáradtság következményei folyamatosan befolyásolják az egyének életét és a társadalom működését" - nyilatkozta Olson a tanulmány kapcsán, amelyet 25 különböző orvosi szervezet, köztük az Amerikai Neurológiai Akadémia, a Nemzeti Biztonsági Tanács és az Amerikai Családorvosok Akadémiája is támogat.

Olson hozzátette, hogy mivel az Egyesült Államok felnőtt lakosságának egyharmada túlzott álmosságról számolt be, rendkívül lényeges a túlzott álmosságot azonosító, értékelő és kezelő intézkedések szerepének kiemelése.

A szakértők szerint az emberek túl gyakran írják le az álmosság jeleit, például egy munkahelyi megbeszélés közbeni elbóbiskolást, jelentéktelen problémaként, ahelyett, hogy a potenciálisan veszélyes alváshiány jele lenne - írja a CNN.

Kristen Knutson, a chicagói Northwestern University Feinberg School of Medicine neurológusa és megelőző orvostudományi szakértője azt nyilatkozta, hogy a monoton megbeszélések során való bóbiskolás az alváshiány tünete. Ha valaki igazán kipihent, akkor nem fognak eluralkodni rajta az álmosság jelei, függetlenül attól, mennyire unalmas a téma.

"A túlzott nappali álmosság nem csupán kellemetlen, hanem a teljesítmény romlásához is vezethet, és sok esetben alvászavarok vagy egyéb egészségügyi problémák tünete is lehet" – emelte ki Knutson. "Amennyiben valaki rendszeresen szenved a nappali álmosságtól, fontos, hogy konzultáljon orvosával a helyzet megvitatása érdekében."

A szervezet meglepő módon reagál, amikor folyamatosan kimerült, hiszen próbálja leküzdeni az ásítást, és különféle jelzéseket küld, mintha az alváshiány problémáját orvosolná. Azonban ezek a jelek távol állnak a valóságtól – figyelmeztet Dr. Indira Gurubhagavatula, az AASM elnökségi tagja és a tanulmány egyik szerzője, aki alvásgyógyász professzorként dolgozik a philadelphiai Penn Medicine Veteran's Administration Medical Centerben.

"A legszomorúbb tény, hogy a kutatások alapján a krónikus részleges alvásmegvonás következtében a saját károsodásunk mértékének észlelése torzul. Gyakran azt hisszük, hogy minden rendben, miközben valójában messze vagyunk az egészséges állapottól" - hangsúlyozta Gurubhagavatula.

"Amikor valós teszteket végzünk az agy működésének felmérésére – például reakcióidő, emlékezőképesség, memóriatesztek vagy koordinációs feladatok formájában – azt tapasztaljuk, hogy az emberek meglepően sok hibát vétnek" – osztotta meg véleményét. "Ez aggasztó, mert sokan még mindig túlzottan magabiztosak, azt hiszik, hogy minden rendben van velük."

"A tudatod valójában rövid, mindössze néhány másodperces mikroalvásokba merül, majd hirtelen visszatér a normál állapotba, és sokszor észre sem veszed, hogy ez megtörténik" - mondta. "Ez komoly kockázatot jelenthet, ha például autót vezetsz vagy olyan tevékenységet folytatsz, ami megköveteli a maximális figyelmet. Ha úgy érzed, hogy elálmosodtál, fontos, hogy figyelj erre, mert ez azt jelezheti, hogy nem lenne tanácsos volán mögé ülni."

A statisztikák alapján évente körülbelül 100 000 autóbaleset köthető az álmosságból eredő vezetési figyelmetlenséghez.

Hogyan ismerheti fel, hogy az álmossága már a veszélyes szintet súrolja? Számos módszer áll rendelkezésére, például az Epworth álmossági skála, amely segíthet a helyzet felmérésében - nyilatkozta Gurubhagavatula.

A teszt kérdései között olyan helyzetek szerepelnek, mint például mennyire valószínű, hogy elalszol, amikor kényelmesen ülsz egy alkoholmentes ebéd után; amikor délután pihenésképpen lefekszel; vagy amikor egy nyilvános helyen tétlenül ücsörögsz. Továbbá, vizsgálják azt is, hogy elalszol-e, amikor olvasásba merülsz, vagy éppen valakivel beszélgetsz. A teszt kitér arra is, hogy mennyire valószínű, hogy álomba merülsz, miközben egy órán át utasként utazol egy autóban, vagy amikor a forgalomban állva ülve vezetsz néhány percig. Végül, a kérdések között szerepel az is, hogy mennyire hajlamos vagy álomba szenderülni, miközben a tévét nézed.

"Kérjük a betegeket, hogy egy nullától háromig terjedő skálán értékeljék, mennyire valószínű, hogy nyolc ülő helyzetben elalszanak" - mondta. "A maximális elérhető pontszám 24, ami azt jelzi, hogy rendkívül fáradtak. A 10 feletti értékeket általában klinikai szempontból jelentősnek és beavatkozást igénylőnek tartjuk."

Ahogy az alvásmegvonás előrehalad, az álmosság veszélyes tünetei fokozódhatnak, mondta Gurubhagavatula.

"Lógnak a szemhéjaid, a tested pedig mintha el akarna süllyedni, nehezen tudod megőrizni az egyensúlyodat, és akár szédülést is tapasztalhatsz; a szoba mintha forogna körülötted, a kezed remeg a nehéz megvonás következményeként" - mondta. "Lehetsz meggondolatlan és impulzív is, mintha nem foglalkoznál a következményekkel. Ez is egy újabb tünete ennek az állapotnak."

Az alvászavarok, például az alvási apnoe, az álmatlanság, a nyugtalan láb szindróma, valamint a cirkadián ritmuszavarak, komoly hatással lehetnek az alvás minőségére. Emellett a krónikus fájdalommal járó állapotok és bizonyos gyógyszerek is növelhetik az álmosság érzését. Ezeket a tényezőket alvásszakértő szakember fogja alaposan megvizsgálni és kizárni a diagnózis során.

"A gyógyszerészét is megkérdezheti a receptjeiről, és figyelembe kell vennie a vény nélkül kapható gyógyszereket is" - mondta Gurubhagavatula.

Gurubhagavatula kifejtette, hogy számos tényező, mint például a túlzott koffeinfogyasztás, az alkohol lefekvés előtti ivása, a marihuána használata, a testmozgás mértéke, valamint a nem megfelelő alváshigiénia—mint például a világos, hideg, meleg vagy zajos környezetben való alvás—jelentős hatással vannak az alvás minőségére és frissítő jellegére.

Sokan abban a tévhitben fordulnak az alkoholhoz vagy a marihuánához, hogy az javítja az alvást. Bár az alkohol látszólag megkönnyíti az elalvást, a szakértők szerint a szervezet az éjszaka közepén felébred, amint az alkohol metabolizálódik.

"Gurubhagavatula megosztotta, hogy páciensei gyakran meglepődnek azon, mennyivel nyugodtabban alszanak, miután elhagyják azt az egy italt, amelyet vacsora közben fogyasztanak."

A marihuána hatásait tekintve fontos megemlíteni, hogy nemkívánatos mellékhatásai lehetnek az alvásra. Az alvás hatékonysága csökkenhet, és gyakran tapasztalhatja az ember, hogy másnap fáradtan ébred. Ennek következtében az alvás minősége valóban romlik.

Related posts