Az orosz elnök valószínűleg nem tétlenkedne, ha újra szükség lenne az Oresnyik rakéta bevetésére Ukrajna területén.
Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy Szlovákia készségesen felajánlotta: szívesen vállalja a házigazda szerepét egy lehetséges béketárgyalás lebonyolításában.
Az ukrán katonai hírszerzés csütörtöki jelentése szerint az észak-koreai erők jelentős veszteségeket könyvelnek el a Kurszk környékén zajló harcok során, miközben komoly logisztikai és ellátási problémákkal szembesülnek az ukrán támadások következtében.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a hét elején kifejtette, hogy a kurszki összecsapások során körülbelül 3000 észak-koreai katona vesztette életét vagy sérült meg.
Ez volt Ukrajna első számottevő értékelése az észak-koreai veszteségekről, néhány héttel azután, hogy Kijev nyilvánosságra hozta: Phenjan 10-12 ezer katonát irányított Oroszországba, hogy támogassa a háborús erőfeszítéseket.
Az ukrán erők augusztusban indítottak behatolást a kurszki térségbe, ami jelentős csapást mért Oroszország presztízsére, és arra kényszerítette, hogy csapatai egy részét kivonja Kelet-Ukrajnából, ahol lassan haladó offenzívát folytattak.
Az orosz hadseregnek sikerült néhány területet visszafoglalnia a kurszki régióban az ukrán csapatoktól, azonban teljes mértékben nem tudták őket kiszorítani a térségből.
Közben a Biden-kormányzat igyekszik minél több katonai segélyt küldeni Ukrajnának, mielőtt a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump január 20-án átveszi a hatalmat a Fehér Házban.
Csütörtök esti beszédében Zelenszkij megerősítette, hogy Washington növeli a Kijevnek szánt katonai segélyt, de számadatot nem közölt.
"Elengedhetetlen, hogy az Egyesült Államok jelen pillanatban fokozza a szállítmányok mennyiségét. Ez elengedhetetlen a helyzet stabilizálásához. Nagy hálával tartozom partnereinknek. Az ellátások ütemezésének olyan ütemben kell alakulnia, hogy megzavarja az orosz agresszió ütemét. További katonai erőforrásokra van szükségünk, és szilárd pozíciókra a diplomáciai tárgyalásokhoz. Minden egyes egység, minden dandár, amely ezt a célt szolgálja, közelebb visz minket a tartós béke lehetőségéhez" – fogalmazott.
Trump régóta kritikusan viszonyul az Egyesült Államok által Ukrajnának küldött katonai segélyekhez, és ez az álláspontja félelmet keltett Ukrajnában és szövetségeseiben, hogy hivatalba lépése elzárja a finanszírozás folyósítását.
Közben Vlagyimir Putyin elnök azzal fenyegetőzött, hogy Oroszország ismét csapást mérhet Ukrajnára az új Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakétájával, amelyet először november 21-én vetett be egy Dnyipro elleni csapásban.
Putyin újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy Oroszországnak jelenleg csak néhány Oresnyik rakétája van, de azokat nem habozna használni Ukrajna ellen.
"Nem kapkodunk a bevetésükkel, mivel ezek rendkívül erős fegyverek, amelyeket specifikus feladatokra alakítottak ki és tökéletesítettek" - nyilatkozta. "Ugyanakkor nem zárjuk ki annak lehetőségét, hogy ha a helyzet megkívánja, akár már ma vagy holnap is bevethetjük őket, ha elkerülhetetlenné válik."
Putyin bejelentette, hogy Oroszország elindította az új fegyverek sorozatgyártását, emellett megerősítette azt a szándékát, hogy az Oresnyik rakéták egy részét Belarusz területén helyezik el, így erősítve a szövetségi kapcsolatokat.
Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország célja a ukrajnai konfliktus rendezése, és Szlovákia készséget mutatott, hogy teret biztosítson a lehetséges béketárgyalásokhoz.