Az unió határozott lépéseket tett a szervezett bűnözés ellen, mintegy hadat üzenve a bűn világának.

Az Európai Unió belügyi tanácsa luxembourgi ülésén meghatározta az EU bűnüldözési prioritásait a következő évekre vonatkozóan, amelynek keretében egyebek mellett még határozottabban kíván fellépni a legveszélyesebb bűnözői hálózatok és egyének azonosítása és felszámolása érdekében.
Az uniós belügyi tanács legfrissebb tájékoztatása alapján a 2026 és 2029 közötti időszakra vonatkozóan új prioritások kerülnek előtérbe, amelyek célja a súlyos és szervezett bűnözés elleni hatékonyabb fellépés. A tanács hét kulcsfontosságú bűnügyi prioritást fogalmazott meg a Bűnügyi Fenyegetettségek Elleni Európai Multidiszciplináris Platform (EMPACT) következő négyéves időszakára vonatkozóan. E prioritások között kiemelten szerepel a legveszélyesebb bűnözői csoportok és egyének azonosítása és felszámolása. Továbbá, a tanács hangsúlyt fektet a digitális környezetben leggyorsabban terjedő bűncselekmények kezelésére is, ideértve a kibertámadásokat, a gyermekek szexuális kizsákmányolását és a különféle csalási rendszereket.
A szövegben kiemelkedő szerepet kap a kábítószer-kereskedelem, az embercsempészet és az emberkereskedelem elleni harc, továbbá a lőfegyverekkel és robbanóanyagokkal kapcsolatos bűncselekmények elleni fellépés is. Az Európai Unió különös figyelmet fordít a környezeti bűncselekményekkel foglalkozó bűnszervezetek felszámolására, valamint a gazdasági és pénzügyi bűncselekmények, mint például az áfacsalás és a szellemi tulajdon védelmét sértő tevékenységek elleni intézkedésekre is. "A prioritások figyelembe veszik, hogy...
A súlyos és szervezett bűnözés fokozatosan aláássa a társadalmak stabilitását, többek között az erőszak és a korrupció elterjedésén keresztül.
"Fontos szempont, hogy az ilyen típusú bűncselekmények egyre inkább az internet világában zajlanak, miközben a mesterséges intelligencia és más korszerű technológiák jelentős mértékben felgyorsítják ezeket a folyamatokat" - hangsúlyozták.
Az uniós tanács továbbá az EMPACT megerősítését is prioritásként határozta meg, ugyanis - mint kiemelték - az EMPACT elősegíti a több ügynökséget magában foglaló, többszereplős, határokon átnyúló, innovatív és strukturált együttműködést, és egyedülálló platformot kínál a kapcsolatok és pénzügyi támogatás megkönnyítésére.
A megállapítások szerint az EMPACT program sikeressége szorosan összefonódik a megfelelő és fenntartható finanszírozási háttérrel. E szemlélet figyelembevételével a tanács arra kérte az Európai Bizottságot, hogy fontolja meg a szükséges összeg növelését az uniós költségvetés keretein belül. Ez különösen fontos lenne az Europol, az Európai Unió hágai központú rendőrségi együttműködési szervének megerősített uniós támogatása révén.
Az EMPACT-ot 2010-ben alapították azzal a céllal, hogy hatékonyan fellépjen az Európai Uniót sújtó súlyos és szervezett nemzetközi bűnözés legjelentősebb kihívásaival szemben.
Az EMPACT célja, hogy az európai szintű stratégiai irányelveket konkrét, végrehajtható intézkedésekké formálja. Fokozza az együttműködést a rendészeti szervek – így a rendőrség, a határ- és parti őrség, a vámhatóságok – valamint az igazságügyi, közigazgatási és adóhatóságok, továbbá az uniós intézmények, ügynökségek és a releváns uniós hálózatok között. Emellett a program keretein belül a nem uniós országok, nemzetközi szervezetek, sőt, bizonyos esetekben a magánszektor képviselői is részt vesznek a munkában.
Az EMPACT fellépései 2024-ben több mint 12 ezer letartóztatáshoz, valamint lefoglaláshoz vezettek, összesen mintegy egymilliárd euró értékben.