A mezőgazdaság komoly kihívásokkal néz szembe a kártevők és kórokozók fenyegetései miatt. Ezek a problémák nemcsak a terméshozamot, hanem a gazdák megélhetését is veszélyeztetik, így sürgető szükség van hatékony megoldások keresésére.
Az elmúlt hét során az időjárás igencsak szeszélyes, de mégis enyhe volt. Hétfőn hirtelen megérkezett a tavasz, és az erős széllel kísért melegfront sok helyen 10 fok fölé emelte a hőmérsékletet. Kedden már 15 fokot is mutattak a hőmérők, és végre búcsút inthettünk az éjszakai fagyoknak. Az előző időszakban megfagyott talajok, amelyek néhány centiméter mélységben zúzmarásan rejtették el a tavasz előszelét, mostanra felengedtek, és újra életre keltek.
Az elmúlt tíz nap során az ország déli és nyugati részein, valamint az északkeleti határvidéken 5-15 milliméter csapadékot regisztráltak, míg más területeken 5 milliméternél kevesebb eső esett. A csapadék mennyisége sok helyen elmaradt a sokéves átlagtól. A talaj felső félméteres rétege szinte mindenütt telítettségközeli állapotban van, azonban az északnyugati régióban és az Alföld egyes részein szárazabb foltok is előfordulnak. A fél méternél mélyebb talajrétegben, a délnyugati és nyugati területek kivételével, még mindig bőven akad hely a nedvesség számára.
A meteorológiai előrejelzés alapján egy péntekre virradó éjszaka viharos szél kíséretében markáns hidegfront vonul át, mely először esővel, majd egyre nagyobb területeken havas esővel, illetve hóval érkezik. A délnyugati és északkeleti régiókban várhatóan több csapadékra számíthatunk. A front mögött a következő hét közepéig egy hideg, túlnyomórészt száraz légtömeg formálja a Kárpát-medence időjárását. Szombattól kezdve az éjszakák során országszerte fagypont alá süllyed a levegő hőmérséklete, különösen a szélvédett, kevésbé felhős területeken, ahol -6 és -10 fok közé is csökkenhet a hőmérséklet. Napközben viszont a levegő hőmérséklete éppen hogy fagypont fölé emelkedik.