Befőzés – egyszerű lépésekben! A befőzés egy nagyszerű módja annak, hogy megőrizzük a gyümölcsök és zöldségek frissességét, és ízletes finomságokat készítsünk otthon. Néhány egyszerű lépéssel te is könnyedén elsajátíthatod ezt a hagyományos módszert! 1.


Karácsonykor elmaradhatatlanok a lekvárok – de vajon mi a titkuk, hogy készíthetjük el őket szinte olyan gyorsan, ahogyan eltűnnek az asztalról? Hogyan integrálhatjuk a modern életstílusunkba a hagyományos befőzési szokásokat? Elképzelhető, hogy egyetlen munkafolyamat során készíthessünk befőttet, szörpöt, lekvárt és aszalványt is? Igen, ez nemcsak álom! Fassang Noémi, a Fermentini alapítója részletes útmutatót kínál a Petőfi Akadémia legújabb videójában, ahol lépésről lépésre vezeti be a nézőket a finom és tartós ételek készítésének világába.

"A modern konyha eszközeivel a tradicionális módszereket használva teljesen egészséges, tartósítószer-mentes és minimális hozzáadott cukrot tartalmazó szörpök, lekvárok befőttek és aszalványok készülhetnek."

Fassang Noémi hisz a tradícióban, de nem idegenkedik a modern eszközök használatától. A lekvárosüvegeket nagyanyáink forró vízben fertőtlenítették -- Noémi már csak beteszi őket a mosogatógépbe és magas hőfokon átmossa. Miért ne könnyítenénk meg a dolgunkat, ha megtehetjük? Persze, amit nem lehet megúszni, azt nem lehet megúszni.

"A kupakokat viszont mindig kifőzöm, mert a szilikongyűrű környékén megbújhatnak makacs szennyeződések. Sőt: a lekvárhoz javaslom a teljesen új fedők használatát, mert ha nem zár jól a fedél, megromlik a lekvár, de az is kellemetlen, ha savanyúuborka ízt kap."

A meggy eltevése során talán a legkimerítőbb és legidőigényesebb feladat a magok eltávolítása. Amint ezzel végeztünk, máris készíthetjük a tálcákat az aszalógéphez, ahol a gyümölcsök száradni fognak. Ezt követően pedig kezdetét veheti a befőtt készítése, ami szintén izgalmas részét képezi a gyümölcsfeldolgozásnak.

Rendkívül egyszerű a feladat: a magozott meggyet üvegbe tesszük. Lehet fűszerezni ízlés szerint - fahéjjal, szegfűszeggel -, de hagyhatjuk natúran is. Noémi nem szirupot, hanem forralt és visszahűtött vizet önt a meggyel teli üvegekbe, majd a tetejére kerül a cukor - egy üveghez egy csapott evőkanálnyi. Ezután lezárjuk a befőtteket, és mehetnek a befőzőgépbe. Ha nincs gépünk, egy nagy fazékba tesszük az üvegeket és annyi vizet öntünk rá, hogy a víz ellepje. Lassan melegítsük fel a vizet, és forrástól számítva 35-40 percig lassú lángon forraljuk a befőttjeinket.

A lekvárkészítés folyamata is jelentősen felgyorsítható a modern konyhai eszközök segítségével. Noémi például egy botmixert használ, hogy a meggyet finom péppé alakítsa, még mielőtt a főzéshez nekilátna.

"Nincs szükség hosszú órákon át főzni, hiszen a híg részt hamarosan eltávolítjuk, hogy ízletes szörpöt varázsolhassunk belőle. Ez csupán az egyik módja a sűrítésnek. A lekvár készítése során mindössze 20-25 perc rotyogásra van szükség, a lényeg pedig az, hogy a gyümölcs rostjai megfelelően megpuhuljanak, és közben csírátlanítsuk az alapanyagot."

Noémi le sem habozza a forró lekvárt, megvárja, míg elfő a hab, majd leszűri a keveréket. Így lecsöpög a szörp, és fent marad a lekvár, amelyet tovább főz - már cukorral.

"Cukrot csak a végén adunk hozzá, mert ha főzés közben tesszük, a gyümölcsök elszíneződnek. Ha valóban gyönyörű színű lekvárt szeretnénk, ez a titkos trükk. Ráadásul praktikus is így eljárni, hiszen a cukor hozzáadásával csökkentjük a leégés kockázatát a főzés alatt."

A tartósítószer-mentes lekvárt üvegekbe töltés után dunsztban kell kihűteni, nagyon lassan. Noémi egy pokróccal bélelt kosárba teszi a kész üvegeket, és be is takarja őket. Másnap mehetnek a kamra polcára.

A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu YouTube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!

Related posts