Az Európai Uniótól Ukrajnába már hatalmas összegek érkeztek, de vajon mi vár még ránk a jövőben?

A háború kezdete óta az ukránok több mint 140 milliárd eurót kaptak Brüsszeltől különböző formákban és jogcímeken. Ukrajna támogatása az idén se áll le, több mint 30 milliárd eurót költ rá az Európai Unió.
A háború kezdete óta az EU-tól és tagállamaitól Ukrajna nagyjából 140 milliárd euró összegű pénzügyi, katonai, humanitárius és menekültügyi segítséget kapott. Ennek 65 százaléka vissza nem térítendő támogatásként vagy természetbeni juttatásként, míg 35 százaléka rendkívül kedvezményes kölcsönök formájában érkezett - áll az Európai Bizottság összesítésében.
Tavaly februárban az európai vezetők egy fontos megállapodást kötöttek, amely szerint 2027-ig akár 52 milliárd eurót fognak biztosítani az Ukrajna Eszköz keretében. Ennek célja Ukrajna helyreállítása, újjáépítése és modernizációja. Néhány hónappal később, októberben, a G7-csúcson az EU és a G7 tagállamai közösen 48 milliárd eurós kölcsönt helyeztek kilátásba Ukrajna költségvetési, katonai és újjáépítési igényeinek fedezésére, amelyet befagyasztott orosz állami vagyon bevételeiből kívánnak finanszírozni. Az EU ebből a keretből 19 milliárd euróval járul hozzá. Az első részlet, amely 3,2 milliárd dollárt (körülbelül 3 milliárd eurót) jelent, 2025 januárjában kerül kifizetésre – számol be róla a vg.hu.
Ezekkel a kötelezettségvállalásokkal az EU által nyújtott támogatások teljes összege megközelíti a 191 milliárd eurót.
További anyagi támogatási lehetőségek
2024 júliusában az Európai Unió döntése alapján 1,5 milliárd eurót különítettek el a befagyasztott orosz eszközökből, amelynek felhasználása a következő célokat szolgálja:
Megkezdődött a csatlakozásra vonatkozó eljárás.
Brüsszel 2023 decemberében az európai vezetők támogatásával döntött arról, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. Ez nyilvánvalóan politikai döntés volt, nehezményezték is az évek óta az unió kapujában toporgó balkáni államok és persze Törökország is. Ukrajna EU-tagsága olyan terhet róna a blokkra, amely félő, hogy szétfeszítené az európai együttműködést.
Ez olyannyira nem sikerült, hogy az EU a háború harmadik évében nagyobb összeget költött orosz kőolajra és földgázra, mint amennyit Ukrajna anyagi támogatására költött. Oroszország tavaly Európa második legnagyobb LNG-beszállítójává vált.