Dánia a közeljövőben áttörést érhet el a méhnyakrák elleni küzdelemben - Házipatika

A dán rákellenes liga hétfőn bejelentette, hogy a vírusellenes oltások és a rendszeres szűrések révén várhatóan 2040-re teljesen megszüntethető a méhnyakrák Dániában. Ez a lépés jelentős előrelépést jelent a nők egészségének védelmében és a betegséggel kapcsolatos kockázatok csökkentésében.
A szakértők szerint ez lenne az első alkalom, hogy a rák ezen formája teljesen eltűnik az ország területéről. Kijelentették, hogy optimista várakozásaik szerint már 2040 előtt csak néhány nő lesz érintett a betegségben. A dán orvosi közlönyben közzétett kutatás alapján a méhnyakrák előfordulásának gyakorisága az országban kevesebb mint 10 eset 100 ezer nőre vetítve. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) irányelvei szerint a betegség akkor számít eltüntetettnek, ha ez a szám 100 ezerből négyre csökken.
A méhnyakrák kialakulásának legfőbb kiváltó oka, a human papilloma vírus (HPV) elleni oltás Dániában ingyenesen elérhető. Az országban a 12 éves fiúk és lányok 89%-a kapta meg az oltás első két adagját, ami közel áll a kitűzött 90%-os célhoz. A lányok számára az oltási program 2008-ban indult, míg a fiúkat 2019 óta oltják. A nők körében a rendszeres szűrések részesedése 60%, ami 10%-kal elmarad a kitűzött 70%-os céltól.
Magyarországon évente 1000-1200 új méhnyakrákos esetet fedeznek fel, ami uniós összehasonlításban nagyon magas szám. A betegség miatt évente körülbelül 400 nő hal meg. A méhnyakrák elsősorban 45 és 65 év között érinti a nőket, de az elmúlt években a 30 év körülieknél is gyakoribbá vált. A betegség tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.