Az Orbán-kormány bejelentette, hogy a pedagógusok bérének emeléséről döntött. A tervek szerint az átlagos emelés mértéke 21,2 százalék lesz, amelyet a rendeletben rögzítenek.


A béremelés kiterjed minden nem állami köznevelési intézményre is, azonban a pontos részletek és szabályok intézményenként eltérhetnek.

Az év végén sem áll meg a jogalkotás szekere, hiszen megérkezett a legújabb Magyar Közlöny. A kiadvány többek között egy fontos kormányrendeletet is magában foglal, amely a pedagógusok számára intézményi szinten átlagosan 21,2 százalékos béremelést ígér.

Az ígéretek szerint az emelés nemcsak a pedagógusokat érinti, hanem azokat a szakembereket is, akik pedagógus szakképzettséggel vagy szakképesítéssel rendelkeznek, és közvetlenül támogatják a nevelő-oktató munkát. Ezen kívül a gyermekvédelmi intézményekben és a bölcsődékben dolgozó, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkatársak számára is kedvező változások várhatóak. A bérkonstrukcióba beletartozik a köznevelési rendszerben tevékenykedő tanárok havi illetménye, valamint a tartós pótlékok és megbízási díjak is.

A legfontosabb lépések a következők:

a gyakornok fokozathoz tartozó havi illetmény 2025-ben 528 800 forintról 640 900 forintra nő,

A pedagógus I. fokozat esetén a kötelező béremelés minimuma 21,4 százalék.

pedagógus II. fokozat esetén legalább 19 százalék,

Mesterpedagógus fokozat elnyeréséhez minimum 13,8%-os teljesítmény szükséges.

Kutatótanári fokozat esetén a minimum elvárás legalább 12 százalékos teljesítmény.

Tehát az ígéret szerint a havi illetmény összege a jövőben az esélyteremtési illetményrész nélkül pedagógus I. esetén 653 100 forinttól 1 290 800 forintig terjedhet, pedagógus II. esetén 660 400 forinttól 1 375 600 forintig, mesterpedagógus esetén 716 900 forinttól 1 654 400 forintig, kutatótanár esetén pedig 840 000 forinttól 1 781 600 forintig. Azoknak, akik hányszakmának minősülő tárgyakat oktatnak, így a matematika, digitális kultúra, természettudomány, integrált természettudomány, fizika, kémia, biológia, földrajz tanároknak a pótléka 4 százalékról 7 százalékra emelkedik. Az emelés minden nem állami köznevelési intézményre is vonatkozik, de eltérő részletszabályok lehetnek.

A kormányrendelet kimondja, hogy a béremelésben részesülők átlagos jövedelme minimum a 2025-re prognosztizált diplomás átlagbér 80%-át kell, hogy elérje.

Related posts