Európa és Afrika érdeke is, hogy Donald Trump béketörekvései eredményesek legyenek.

A tárcavezető, Nászer Buritával, a marokkói kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az ukrajnai konfliktus nemcsak Európát, hanem Afrikát is a háború vesztesei közé sorolja. Az egyre növekvő infláció mindkét kontinensen komoly kihívásokat jelent, amelyekkel sürgősen foglalkozni kell.
- felelte.
- folytatta. Kiemelte, hogy ez a lépés teljes mértékben ellentétes az európai és afrikai emberek közös érdekeivel, és sürgette az érintett politikai vezetőket, hogy ne gátolják a béke érdekében tett erőfeszítéseket.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlás komoly közös biztonsági kihívást jelent. Kifejtette, hogy Brüsszel migrációpárti politikája jelentősen megnehezíti a hatékony fellépést e problémával szemben. Ezen kívül felhívta a figyelmet arra is, hogy Afrika népessége 2050-re várhatóan 950 millió fővel fog emelkedni, ami azt jelenti, hogy rendkívül veszélyes az a politika, amely arra bátorítja az embereket, hogy elhagyják otthonaikat.
Ezen kívül - ahogyan fogalmazott - egyértelműen cselekedni szükséges a migráció egyik leglényegesebb kiváltó okával, a terrorizmussal szemben, és ezen a téren Marokkó törekvéseinek elismerését is kifejezte.
Arról is beszámolt, hogy tavaly Marokkó lett hazánk első számú kereskedelmi partnere Afrikában, a két ország közötti kereskedelmi forgalom az utóbbi tizenöt évben az ötszörösére nőtt, az értéke már elérte az évi 400 millió dollárt. Elmondta, hogy ráadásul ezúttal újabb olyan területeket azonosítottak, amelyeken az együttműködést fejleszthetik a felek a jövőben, ilyen például a nukleáris ipar. Illetve a digitális és pénzügyi technológiai szolgáltatások, az élelmiszeripar és a vízgazdálkodás terén fokozott együttműködésre nyílik lehetőség.
A miniszter végül hangsúlyozta Marokkó baráti jellegét, kiemelve, hogy a két ország kapcsolatai a kölcsönös tisztelet és megértés alapjain nyugszanak. Kiemelte, hogy nincsenek nyitott politikai kérdések vagy konfliktusok, és Marokkó mindig is tiszteletben tartotta Magyarország belső ügyeit, soha nem törekedett beavatkozásra.
Persze, itt van egy egyedibb megfogalmazás: - összegezve.
Szijjártó Péter egy újságírói kérdésre reagálva elmondta, hogy amerikai kollégája, Marco Rubio, az előző napi telefonbeszélgetésük során nem adott további magyarázatot a Rogán Antal szankciós listáról való levételére vonatkozóan, a hivatalos közleményen kívül. Hozzátette, hogy az amerikai kormány részéről nem érkezett semmilyen kérés ezzel kapcsolatban.
- közölte.
A Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító miniszter az Egyesült Államok korábbi vezetésének politikai megtorlásaként értékelte a hazánkra "ellenségként" tekintő szankciós listára való felkerülést. "Az előző nagykövet rendkívül frusztrált volt Budapesten, miután méltatlan körülmények között kellett távoznia, és ezt a csalódottságát Rogán Antalon vezette le, aki így került a szankciós listára" - emelte ki.