Ferenc pápa halála után az egyházban várhatóan jelentős változások következhetnek be. Az új pápá választása nem csupán a katolikus közösség jövőjét formálja, hanem a globális vallási és politikai tájat is befolyásolja. A pápai konklávé során a bíborosok k
Ferenc pápa temetése rendhagyó módon fog zajlani - derült ki a szentatya végrendeletének tartalmából.
Akár a reformtörekvéseire, akár a rászorulók és elesettek melletti kiállására fókuszálunk, egyházi és világi szakértők között szinte mindenki egyetértene abban, hogy Ferenc pápa szerepe megkerülhetetlen az egyház folyamatos megújulásának folyamatában. A katolikus egyházfő bátor lépéseket tett olyan kérdések felé, amelyekről eddig alig esett szó, és gyakran tabudöntögető módon szólalt meg a kényes témákban. Csak néhány példát említve, Ferenc pápa...
Kezdjük tehát a pápai örökség kérdésével, és jogosan merül fel a kérdés: mi következik most, milyen jövő vár az egyházra? Ez a téma nem csupán gyakorlati szempontokat érint, hanem egyházpolitikai vonatkozásai is vannak, hiszen egy-egy pápa személyisége mély hatást gyakorol az egyház arculatára. Még ha, ahogy lapunk Vatikán-szakértője is megjegyezte, a hit alapvető igazságai változatlanok is, az egyház folyamatosan alkalmazkodik a körülményekhez és a világ változó dinamikájához.
Tarcsay Péter, a Vatikán szakértője hangsúlyozza, hogy a pápa személyisége mindig is tükröződik a vezetési stílusából. Gondoljunk csak a közvetlen és barátságos II. János Pálra, aki szívesen kapcsolatot teremtett az emberekkel, vagy az inkább tudományos megközelítést képviselő XVI. Benedekre, aki konzervatív értékeket képviselt. És ott van Ferenc, a nép pápája, akinek az irányítása alatt a közvetlenség és a szolidaritás kerül a középpontba. Ezek a különböző vezetési stílusok az egyházi szervezet emberi dimenzióját tükrözik, azonban az egyház igazi lényege nem változik: végső soron mindig a Szentlélek akarata érvényesül.
A Blikknek nyilatkozva Bábel Balázs kalocsa-kecskemétei érsek is hasonló gondolatokat fogalmazott meg. Kifejtette: "Az egyház nem csupán egy emberi intézmény. A Szentlélek irányítása alatt áll. Éppen ezért mindig képes újjáéledni és megújulni, miközben megőrzi saját lényegét."
Ami a közvetlen teendőket illeti, Tarcsay Péter a Blikknek azt mondta: megkezdődött a 9 napos gyászidőszak, szombaton pedig eltemetik Ferenc pápát - a pápanélküliség idejére pedig mindent, így többek között a szentté vagy boldoggá avatási szertartásokat is felfüggesztik. (ez az időszak a sede vacante (jelentése: üres székkel), azaz az az időszak, amikor a pápai szék betöltetlen - a szerk). A pápaválasztásra várhatóan május elejétől kerülhet sor, ekkor kezdődhet meg a konklávé, amikor a bíborosi testület összegyűlik, és megválasztja a következő egyházfőt. A bíborosokat már Vatikánba szólították, azaz összehívták őket - ez nem meghívást jelent, a részvétel kötelező. Erdő Péter bíboros, magyar egyházi vezető már el is utaztott Rómába.
A Ferenc pápa halála után a nemzetközi sajtó azonnal az új pápa kilétéről kezdett spekulálni, de Tarcsay Péter figyelmeztet, hogy ez a megközelítés tévútra vihet. "Aki pápaként lép be a konklávéra, az bíborosként fog távozni" - fogalmazott, utalva ezzel az egyéni ambíciók mibenlétére és az örök egyházi bölcsességre, amikor a világsajtó által említett esélyesekkel kapcsolatban kérdeztük.
A nagy kérdésre tehát, jelesül hogy kiből lehet a következő pápa, a Vatikán-szakértő szerint képtelenség választ adni, sőt, találgatni is felesleges. A konklávé - mint jelentése is erre utal - zárt ajtók mögött zajlik, és nem tudni, hogy adott pillanatban kiben látják meg az alkalmas vezetőt az összegyűltek.
És van még valami, ami fontos: "az egyház és a Biblia nem olyan, mint például egy új iPhone, nem lehet és nem is kell időnként lecserélni", mondja Tarcsay, az Új pápa című fikciós HBO-sorozatot idézve. Abban mondja nagyjából a fentieket a kitalált III. János Pál pápát alakító John Malkovich Sharon Stone-nak. Nem, a Bibliát nem lehet lecseréni egy újabb, és drágább modellre, míg a régi a kukában végzi - és éppen ez adja a valódi értékét.