Jelentős megállapodás jött létre, amely komoly következményekkel járhat a magyar mezőgazdaság számára is - Agro Napló.

A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári és Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kara, valamint a Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, amely az egyetem keretein belül működik, újabb lépést tett a győri Xantus János Állatkerttel való együttműködés megerősítése érdekében. Az ünnepélyes megállapodás aláírása során kiemelték, hogy a partnerség célja az oktatási, kutatási és tudományos tevékenységek kibővítése, különös figyelmet fordítva a turizmus, mezőgazdaság és állattudomány területeire.
A Széchenyi István Egyetem sokszínű partnerségi hálózatot alakított ki, amely lehetővé teszi, hogy képzési, tudományos, kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységeit magas színvonalon végezze. A Mosonmagyaróvári Albert Kázmér és a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar kiemelkedő hazai és nemzetközi kapcsolatokat épített, amelyek célja a projektalapú és gyakorlatorientált oktatás fejlesztése. Ennek érdekében az intézmény március 6-án megállapodást kötött a győri Xantus János Állatkerttel, amely az ország egyik leglátogatottabb állatkertje, és a nyugat-dunántúli régió kulturális és szabadidős központjának számít. A szoros együttműködésben részt vesz az egyetem fenntartásában működő Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium is, amely az állatkerttel 1997 óta sikeresen működik együtt a mezőgazdasági technikus, valamint a gazda és kertész szakmák képzésében - áll a Széchenyi Egyetem közleményében.
A megállapodásban az egyetem vállalta, hogy turisztikai, mezőgazdasági és állattudományi képzéseibe bevonja az állatkert szakértőit, akikkel közös kutatás-fejlesztési tevékenységet is indít.
A felek különös figyelmet fordítanak az állategészségügyi, takarmányozási és talajvizsgálati kérdésekre, miközben egyre szorosabbra vonják együttműködésüket a turisztikai képzés terén is. A jövőben a Xantus János Állatkert kihelyezett tanórai és gyakorlati helyszínként fogja segíteni a közép- és felsőfokú oktatást. Emellett konzultánsként támogatja a szakdolgozatok és diplomamunkák elkészítését, valamint aktívan részt vesz a közös kutatási projektek és pályázatok megvalósításában.
A Széchenyi István Egyetem falai között megrendezett aláírási ünnepségen dr. Tóth Tamás, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékánja kiemelte, hogy az együttműködés számos szempontból magától értetődő.
Az állatkertek fontos szerepet játszanak a biológiai sokféleség megőrzésében, a védett és veszélyeztetett fajok megmentésében, és ez a kutatási tevékenység révén összekapcsolódik az egyetem fenntarthatósági küldetésével. Partnerségünk másik fontos eleme az oktatás, amely nemcsak hallgatóinknak, de az intézmény fenntartásában működő Veres-iskola diákjainak is többletlehetőséget teremt
- fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy a kar számos területen, így takarmányozási, talaj- és mikrobiológiai kutatásokkal járul hozzá a közös erőfeszítésekhez, továbbá egy külső tanszék létrehozása is a tervek között szerepel. Dr. Remsei Sándor dékán szavai szerint a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar a turizmus és marketing szegmensekben is aktívan részt vesz a partnerségben.
Az állatkert a régió kiemelkedő idegenforgalmi, rekreációs és oktatási központja, amelyhez hallgatóink fiatalos és friss perspektívájukkal szeretnénk hozzájárulni. Ezen együttműködés révén nem csupán elméleti tudásra tehetnek szert, hanem valós gyakorlati tapasztalatokat is gyűjthetnek. Ez a partnerség lehetőséget teremt arra, hogy a két intézmény kölcsönösen támogassa egymást, miközben gazdagítja a jövő szakembereinek tudását és tapasztalatait, egyben növelve a térség turisztikai vonzerejét.
- tette hozzá. Dr. Andréka György, a Xantus János Állatkert ügyvezetője elmondta, hogy világszerte évente körülbelül 700 millió ember keresi fel az állatkerteket. Európában ez a szám 150 millióra rúg, míg Magyarországon 4-5 millió látogatót vonzanak ezek a létesítmények.
Ez a szám messze a legkiemelkedőbb a szabadidős és turisztikai szektorban, és a győri intézmény e tekintetben is piacvezető, hiszen lenyűgöző 250 ezer látogatót vonz évente.
- sorolta. Hangsúlyozta, hogy feladatuk messze túlmutat a szórakoztatáson, hiszen az állatkert nem csupán a kikapcsolódás színtere, hanem a természetvédelem, a tudományos kutatás, az ismeretterjesztés és a társadalmi szemléletformálás fontos bázisa is.
Mindehhez elhivatott és magasan képzett szakemberekre van szükség. Munkatársaink jelentős része érkezik a Veres-iskolából, amellyel ugyancsak régóta együttműködünk. Éppen ezért feladatunknak érezzük, hogy a nálunk meglévő gyakorlati tudással hozzájáruljunk a közép- és felsőfokú tanulmányait végző fiatalok képzéséhez is