Alakítsuk át a jövőt, formáljuk Erdélyt!


A Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) december 13-15. között rendezte meg a XXII. EU Akadémiát a festői Félixfürdőn, Nagyvárad közelében. Az eseményen 120 fiatal gyűlt össze, hogy részt vegyenek izgalmas előadásokon, építsenek kapcsolatokat és együtt szórakozzanak. Az előadások elismert szakértők vezetésével zajlottak, miközben a Termal Hotel kiválóan szolgálta a tudásmegosztást, a networkinget és a szórakozást egyaránt. A szórakozás pedig igazán fergetegesre sikeredett! Egy kisebb áramkiesés sem tudta eltántorítani a fiatalokat: a hangfalak csendje alatt körbe álltak, és közösen énekeltek, teremtve ezzel egy felejthetetlen hangulatot. Valóban, ez volt az a pillanat, amikor a buli igazán életre kelt!

- Az önmagunkba való befektetés a legértékesebb döntés, hiszen a folyamatos tanulás és fejlődés révén érhetjük el a boldogságot - hangsúlyozta Jakab Ferenc, a rendezvény főszervezője és a Vidéki Ifjúsági Szövetség elnöke. Kiemelte, hogy az EU Akadémia célja, hogy a fiatalok számára világossá tegye a jelenlegi helyzet kihívásait, valamint lehetőségeket biztosítson számukra a jövőbeli ötleteik gazdagítására. Ami a következő évi EU Akadémia előkészületeit illeti, már megkezdődtek, hiszen a résztvevőktől azt kérik, hogy készítsenek egy videót, amely segít az érdeklődőknek jobban megérteni, miért érdemes részt venniük a rendezvényen, amely egy év múlva kerül megrendezésre.

A következő esemény helyszíne ismét Nagyvárad környéke lesz, célunk pedig az, hogy a korábbi tapasztalatainkból tanulva egy igazán élményekkel teli rendezvényt hozzunk létre a fiatalok számára - hangsúlyozta a Vidéki Ifjúsági Szövetség elnöke. E szövetség egyik fő feladata, hogy összefogja Bihar megye vidéki fiataljait, akik 14 és 35 év közöttiek, és számukra különféle közösségépítő programokat, találkozókat, táborokat, gyermeknapot és mikulásozást szervezzen. Kiemelte Jakab Ferenc, hogy rendkívül fontos, hogy azok a fiatalok, akik vidéken élnek, és ott tervezik a jövőjüket, szintén gazdag lehetőségekkel találkozhassanak.

A XXII. EU Akadémiát küldöttgyűlés és évértékelő zárta. A MIÉRT tagszervezetei megtartották a beszámolóikat, illetve kijelölték azokat a területeket, amelyek kiemelten fontosak a fiatalok számára, és amelyekkel a MIÉRT a jövőben hangsúlyosan szeretne foglalkozni, mint például az oktatás, a fenntarthatóság vagy a lakhatás, sorolta Szilágyi Dóra, a MIÉRT elnöke, aki azt is elmondta, hogy ezen területekre mindenképpen fel fogják hívni a döntéshozók figyelmét is. Ezen túlmenően elfogadtak egy dokumentumot, amely szintén azokat a területeket jelöli ki, ahol hangsúlyosan jelen kell legyen a szervezet, de emellett azt is tartalmazza, hogy milyen partnerkapcsolatokra van szükség, továbbá melyek azok a szakpolitikai területek, ahol egyfajta lobbitevékenységet kell folytatni.

Szilágyi Dóra, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnöke hangsúlyozta, hogy az erdélyi magyar fiatalok érdekeinek képviselete elengedhetetlenül fontos, és ezt kizárólag egy erdélyi magyar szervezet tudja hatékonyan végezni. "Senki más nem érti úgy a kihívásainkat, és senki más nem képes úgy harcolni a megoldásokért, mint mi magunk" – mondta Dóra. Kiemelte, hogy a MIÉRT megerősítése kulcsszerepet játszik abban, hogy aktívabb tevékenységet folytassanak, és felhívta a figyelmet arra, hogy fontos, hogy a szervezet jelenléte ne csak a nagyobb közösségekben, hanem a szórványmegyékben is erősödjön. Terveik között szerepel, hogy minél több fiatalhoz eljussanak, és támogassák őket abban, hogy megtalálják helyüket a MIÉRT közösségében.

A jövő évi terveink között a Magyar Ifjúsági Értekezlet számos izgalmas közösségépítő programot helyezett kilátásba, melyek célja, hogy összekapcsolják a fiatalokat Erdély különböző pontjain. Emellett egy nagyszabású összifjúsági konferencia megrendezését is tervezik, amely lehetőséget biztosít a kisebb ifjúsági szervezetek támogatására és fejlesztésére. Ráadásul egy mentálhigiénés podcast ötlete is megvalósulni látszik, hiszen sikerült pályázati forrást találni, így a következő év elején már elindulhat a produkció.

Az idei EU Akadémia során Szilágyi Dóra hangsúlyozta, hogy számos fontos és aktuális téma került napirendre, és több izgalmas, elgondolkodtató beszélgetést is lebonyolítottak. Különösen érdekes volt a transzilvanizmusról folytatott diskurzus, valamint az Európai Unió fejlődéséről és átalakulásáról szóló eszmecsere, amely az utóbbi évek eseményeit vizsgálta. Emellett a rendezvény során oktatási és vidékfejlesztési kérdések is terítékre kerültek, így széles spektrumot ölelve fel a szövetség aktuális kihívásait és lehetőségeit.

A XXII. EU Akadémián a transzilvanizmusról tartott előadást Markó Béla, az RMDSZ volt szövetségi elnöke, a Kós Károly Akadémia elnöke, aki a Népújságnak adott interjújában nyomatékosította, hogy az erdélyi magyarságnak egy önálló politikára van szüksége.

- Sajátos helyzetben élünk, sajátos kihívásokkal, ezekhez kell megkeresni a megoldásokat - mondta Markó Béla, aki úgy tapasztalja, hogy sokan fordulnak el az Európai Unitól és a NATO-tól, a nyugati demokráciáktól, amelyek mintáját az Egyesült Államoktól és a fontos nyugati államoktól kaptuk. Tagadhatatlan, hogy a demokrácia tőlünk nyugatabbra is megakad, ott is vannak konfliktusok, viszont a demokrácia és a nyugati szövetségi rendszerek jelentik az egyetlen utat az erdélyi magyarság előtt, ez az út egy nyitott Európa, egy olyan Európa, amely határok nélkül kínálkozik mindannyiunk számára, magyarázta az RMDSZ volt elnöke. Meglátása szerint, hogyha elfogadjuk a Magyarországról jövő üzenetet, és Románia elfordul az Európai Uniótól és a NATO-tól, elzárkózik, és egy nemzetállamot kezd el kiépíteni, akkor itt csak azoknak lesz helye, akik románul beszélnek, akiknek román a kultúrájuk, akik a román hagyományok szerint élnek. Egy szuverén, nemzetállam-politikát folytató országban a kisebbségeknek nincs helye, húzta alá Markó Béla, külön kiemelve, hogy ha a saját fejünkkel gondolkodunk, akkor rájövünk, hogy a Nyugat az egyetlen út számunkra. Nincs olyan ember, aki ne örvendene annak, hogy január elsejétől úgy utazhatunk Debrecenbe, Budapestre, Bécsbe és még tovább, mint például Marosvásárhelyről Kolozsvárra, ezt is jelenti Schengen, mondta a Kós Károly Akadémia elnöke, aki elismerte, hogy Románia és Bulgária teljes jogú csatlakozása tekintetében fontos volt a magyar kormány hozzájárulása is.

Markó Béla a XXII. EU Akadémián a fiatalok kapcsán elmondta, hogy mindig éles kritikával illették az előttük járókat, tudtak önállóan gondolkozni, és éppen erre van szükség, hogy a fiatalok gondolkozzanak a saját fejükkel!

Az első EU Akadémiát még Maros megyében szervezték meg, és egy sátortábor volt, azután költözött át Nagyvárad környékére, azóta pedig sokat fejlődött.

- Kezdetben teljesen amatőr módon indultunk el, szinte semmiféle anyagi háttér nélkül, de mégis bátran belevágtunk – fogalmazott Kovács Péter, a Kolozsvári Rádió főszerkesztője, a Kós Károly Akadémia alelnöke és a MIÉRT egykori elnöke. Szavai szerint az esemény leglényegesebb aspektusa a kapcsolatok kiépítése, a telefonszámok cseréje és a közös élmények, hiszen ezek maradnak meg igazán. A fiatalok 20 év múlva már nem fogják tudni, hogy mi történt a program során, de a buli, a hajnalig tartó éneklések és a baráti kötelékek emlékei örökre velük maradnak. - Még most is élénken emlékszem, mennyire jól éreztük magunkat azokkal, akik mára a romániai magyar közélet meghatározó szereplőivé váltak – idézte fel a múlt eseményeit Kovács Péter.

A Kós Károly Akadémia alelnöke nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a fiatalok számára elengedhetetlen a kritikai gondolkodás elsajátítása. Arra bátorította őket, hogy keressék azokat a tartalmakat, amelyek provokálják őket, és amelyekkel nem értenek egyet, hiszen ez az út segíti őket abban, hogy kilépjenek a megszokott nézőpontjaikból. Emellett kiemelte a kommunikáció fontosságát is: a fiataloknak tudniuk kell, hogyan osszák meg eredményeiket, és miként fejezzék ki véleményüket. Az aktív hallgatás művészetét is meg kell tanulniuk, hiszen a megfelelő időben és módon történő megszólalás kulcsfontosságú. Továbbá, Kovács Péter arra figyelmeztetett, hogy a román nyelv elsajátítása elengedhetetlen a sikerhez az országban. A Kós Károly Akadémia az RMDSZ civil háttérintézménye, amely nem politikai tevékenységet folytat, hanem a fiatalok közéleti érvényesülését segíti elő. Fő célja, hogy jobb hozzáférést biztosítson számukra a közéleti információkhoz és lehetőségekhez. A MIÉRT a legfontosabb partnere az Akadémiának, amely évente jelentős, több tízezer eurós támogatással járul hozzá a országos eseményeikhez.

Természetesen! Kérlek, írd le, hogy milyen szöveget szeretnél, és én segítek átalakítani vagy egyedivé tenni!

A következő lapszámokban ismételten foglalkozni fogunk a XXII. EU Akadémiával, és részletesen beszámolunk a további izgalmas előadásokról is.

Related posts