Győzelem ünnepe a háború sötét felhői alatt: egy parádé, amelyben a diadal öröme és a múlt fájdalmának súlya találkozik. Az utcákon színes zászlók lengetnek, de a boldogság mögött ott bujkál a veszteségek árnyéka. A zene és a nevetések mellett a hősök eml

A második világháborúban elért győzelem 80. évfordulójának május 9-i megünneplése, mely a szovjet korszakhoz hasonlóan a mai orosz állam és katonai vezetés egyik legkiemelkedőbb eseménye, nem csupán az emlékezetpolitika eszköze és erőfitogtatás, hanem jelentős diplomáciai találkozóként is funkcionál.
Az idei felvonulás során számos, az atlanti hatalmak ellen politizáló autokrata vezető tűnik fel. Kiemelkedő figura közöttük Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke, aki május 7-én érkezett Moszkvába, hogy részt vegyen a parádén, amelynek díszvendégeként a jószomszédi és baráti kapcsolatok iránti elkötelezettségét hangsúlyozza. A CNN forrásai szerint a vendégek sorában ott találjuk Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnököt, To Lam vietnámi elnököt, valamint Alekszandr Lukasenka fehérorosz vezetőt is. A résztvevők listája jól tükrözi a jelenlegi geopolitikai és diplomáciai viszonyokat, valamint azt a tendenciát, hogy a Washingtoni Trump-adminisztráció közelmúltbeli vám- és diplomáciai lépései szorosabbra fűzték a NATO és a nyugati világrend kritikusai közötti kapcsolatokat. E hatalmak díszes találkozójához a Vörös tér győzelmi felvonulása tökéletes keretet biztosít.
Az európai vezetők különböző stratégiai és diplomáciai megfontolásokból távol maradnak Moszkvától, és még az ott tartózkodó Alexandar Vučić szerb elnök részvétele sem volt biztos a jubileumi ünnepségen. A helyzetet bonyolította, hogy gépe szerdán a Moszkva ellen irányuló ukrán dróntámadások következtében kénytelen volt kényszerleszállást végrehajtani Bakuban, Azerbajdzsán fővárosában. A lehetséges dróntámadások miatt több moszkvai repülőteret is lezártak, így az azeri és más, Oroszországgal határos légtér védelme is hangsúlyos szerepet kapott – számolt be a Reuters.
Putyin a közelgő ünnepség alkalmából egy háromnapos tűzszünetet hirdetett meg, amely a húsvéti időszakra emlékeztetett. A tűzszünet előtt azonban az orosz erők több súlyos légicsapást mértek Északkelet-Ukrajna Szumi és Zaporizzsja régióira, válaszul az ukránok által végrehajtott támadásokra, amelyek Moszkva stratégiai célpontjait célozták. A szerdán este (május 7.) kezdődött tűzszünetet a CNN és a The Sun jelentései szerint csütörtök reggel az orosz fél megszegte, és a légicsapások sorozata folytatódott Ukrajna ellen. Viktor Trehubov katonai szóvivő tájékoztatta a közvéleményt az eseményekről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök továbbra is a hivatalos, az Egyesült Államok által is támogatott 30 napos tűzszünet elérésére törekszik, és nem tartja jelentősnek Putyin elnök alkalmi és önző törekvéseit a vérontás felfüggesztése érdekében.
Fedezd fel az év legjobb ajánlatát: Te pihenj, míg mi még kiválóbbá válunk!
A visszajelzések alapján három dolog idegesít a honlapon:
A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács - a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva - évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.
Támogassuk egymást! Mindössze napi húsz dinárért (0,17 euró) csatlakozhatsz a Szabad Magyar Szó előfizetői közé. Ezzel nemcsak a zavaró reklámoktól szabadulsz meg, hanem hozzáférhetsz a Plusz rovatban megjelenő exkluzív cikkekhez is. Ráadásul ezzel te is hozzájárulsz ahhoz, hogy a Szabad Magyar Szó továbbra is a legkedveltebb vajdasági magyar online platform maradjon, és még több helyi témáról tudjunk beszámolni!
U. i. Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!