Hamarosan a gyógyszerészek is jogosultak lesznek arra, hogy bizonyos betegségekre receptet írjanak.

A gyógyszerészek szerepe a magyar egészségügyi rendszerben egyre fontosabbá válik - állapította meg a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) legutóbbi konferenciája. Az esemény keretében elhangzott, hogy mind a szakmai közösség, mind a kormányzat nyitott arra, hogy bizonyos egészségügyi problémák esetén a gyógyszerészek is jogosultak legyenek vényköteles gyógyszerek kiadására. Ez a lépés nemcsak a gyógyszerellátás hatékonyságát növelheti, hanem a betegek gyorsabb és kényelmesebb hozzáférését is elősegítheti a szükséges terápiákhoz.
Az Economx szerdai jelentése alapján El Koulali Zakariás, az országos tisztifőgyógyszerész, a konferencián hangsúlyozta, hogy Magyarországon évente 110 millió páciens-gyógyszerész interakció zajlik. Ezzel párhuzamosan a 3000 gyógyszertár összesen heti 160 ezer órát van nyitva. Ezt a jelentős kapacitást sokkal hatékonyabban ki lehetne használni, különösen a megelőzés és a személyre szabott tanácsadás terén, amely lehetőséget adna a gyógyszerészeknek, hogy aktívan hozzájáruljanak a páciensek egészségének javításához.
A szakember szerint különösen az idősebb korosztálynál lenne szükség erre, hiszen a 65 év felettiek 30-40 százaléka legalább ötféle gyógyszert szed, 6 százalékuk pedig akár tízfélét is naponta. Az EU-ban évente becslések szerint 200 ezren halnak meg azért, mert nem megfelelően szedik gyógyszereiket.
Az állam és a lakosság gyógyszerkiadása folyamatosan emelkedik; tavaly a gyógyszerekre fordított összeg meghaladta az 1000 milliárd forintot, és a becslések szerint 2050-re akár 2000 milliárdra is rúghat ez az összeg.
Bidló Judit, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy végre megváltozott az évek óta tartó kedvezőtlen tendencia, és 2024-re újra növekedésnek indult a gyógyszertárak száma Magyarországon. A minisztérium keretein belül létrejött egy gyógyszerészeti munkacsoport, amelynek célja többek között a patikák árrésével kapcsolatos problémák és a munkaerőhiány megoldása.
A konferencián Stephen Thomas, az Egyesült Királyság főgyógyszerésze bemutatta a brit "Pharmacy First' programot, amelyben a gyógyszerészek enyhe megbetegedések esetén vényköteles gyógyszert írhatnak fel, például torokfájás, fülfájás, ótvar, övsömör vagy húgyúti fertőzések esetén.
Egy friss kutatás alapján a magyar gyógyszerészek is nyitottak a különféle új feladatok vállalására. Különösen a 40 év alatti patikusok körében figyelhető meg egy kiemelkedő érdeklődés a szakmai kompetenciáik bővítése iránt. A tervek között szerepel, hogy Magyarországon belül 1-2 éven belül elindulhat egy hasonló kísérleti program. A javasolt változtatások célja, hogy csökkentsék a háziorvosi rendszerre nehezedő terheket, miközben javítják az enyhe megbetegedések kezelésének hatékonyságát és a betegek ellátását.