Hídfoglalók | Demokratikus Szellem A hídfoglalás, mint kifejezés, nem csupán egy fizikai tér elfoglalását jelenti, hanem a társadalmi és politikai változások iránti elköteleződést is tükrözi. Azok, akik a hidakat választják szimbolikus helyszínként, nem

A cikk emailben való megosztásához kérjük, kattintson erre a linkre, vagy másolja ki az alábbi URL-t, és küldje el a kívánt címzettnek: https://demokrata.hu/velemeny/hidfoglalok-975829/
Budapest lakossága körülbelül háromnegyed millió ember, akik közül sokan aktívan részt vesznek a közéleti eseményeken, különösen a választások során. E népességnek csupán két-három ezreléke, legfeljebb fél százaléka azoknak a száma, akik mostanában úgy érzik, hogy joguk van ahhoz, hogy a hidakat elfoglalva, a közlekedést megbénítva, és ezzel több tízezer ember idejét megkárosítva hívják fel a figyelmet politikai törekvéseikre.
Kétségtelen, hogy itt a joggal való visszaélés kérdésével állunk szemben. Eddig azt gondoltuk, hogy a hatályos magyar jogszabályok megfelelően kezelik ezt a helyzetet, hiszen a gyülekezési jog gyakorlása során egyértelmű korlátokat állítanak fel, például azt, hogy az nem gátolhatja a közlekedést aránytalan mértékben. A Kúria azonban meglepő döntést hozott, amely szerint a hidak lezárása nem minősül aránytalan akadályozásnak.
Milyen politikai és államhatalmi reakció lenne a legmegfelelőbb erre a helyzetre? A politikai válasz akár az is lehetne, hogy ha a bíróság már zöld utat adott nekik, akkor hajrá, tegyenek csak úgy, ahogy kedvük tartja, és még inkább nevetségessé tegyék magukat. Végül is az akcióik mögött nem áll semmiféle tömegtámogatás, sőt, rokonszenv sincs, csupán a növekvő indulat az elpazarolt idő és benzin miatt. A társadalom többsége világosan látja, hogy az egész mögött elavult pártok kétségbeesett próbálkozása húzódik, hogy újra reflektorfénybe kerüljenek, és a jövő évi választásokon valahogy átjussanak a parlamentbe, amelynek a küszöbét egyre magasabbra emelik.
De vajon meddig tűrhet egy jól működő állam, hogy néhány száz ember tönkretegye több tízezer életét? A karhatalmi erő bevetése nemcsak hogy nem célszerű, de kifejezetten kockázatos is, hiszen a hídfoglalók egyik fő célja éppen a provokáció: olyan fényképek és videók készítése, amelyekkel világszerte hirdethetik akciójukat. Egyetlen könnygázspray vagy gumibotütés elegendő ahhoz, hogy lejárató anyag szülessen. Ugyanakkor a józan észű többség joggal várja el, hogy az állam álljon ki az érdekeiért és helyreállítsa a rendet a hidakon. Most elengedhetetlen a törvényhozás, a politika és a rendőrség okos együttműködése. Eddig sikerült megoldani a helyzetet, és most is képesek vagyunk rá.