Hogyan tudjuk visszaszerezni a pénzünket, ha a bankunk csődbe megy? A bankcsőd helyzete sokakat aggaszt, de létezik néhány lépés, amellyel minimalizálhatjuk a veszteségeinket és visszakaphatjuk a pénzünket. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány fontos t


F. Attila Agárdról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőihez fordult, mivel bankbetétei és biztosításai kapcsán bizonytalan volt a garanciák mibenlétét illetően. Kérdése az volt, hogy milyen védelmet nyújtanak ezek a termékek, és mi történik, ha bármelyik pénzügyi intézménynél probléma merülne fel. A helyzet tisztázása érdekében dr. Nádra Ildikó, az MNB felügyeleti szóvivő-helyettese, a Blikk jegybankára összefoglalta a legfontosabb információkat a betétekre és befektetésekre vonatkozó garanciákról.

Ha egy bank csődöt jelent, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) 100 ezer eurónak megfelelő forintösszegig - ami jelenleg több mint 38 millió forintnak felel meg - biztosít minket, mint betéteseket. Ez a garancia minden hitelintézetnél érvényes, így nyugodt szívvel helyezhetjük el pénzünket. Két évvel ezelőtt az OBA gyorsan és hatékonyan intézkedett, amikor a hazai Sberbank végelszámolás alá került, és a banknál elhelyezett betéteik után kártalanította az érintetteket.

Örömhír érkezett: 2024-től az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) már csupán 7 munkanap alatt biztosítja a kártalanítási összeget, ha problémába ütköznénk. Ez azt jelenti, hogy nem szükséges önerőt felmutatnunk, vagyis a teljes kártalanítási összeg automatikusan jár nekünk, és a kifizetés teljesen díjmentes. Ráadásul, ha több családtagunknak is van számlája az adott banknál, vagy akár a sajátunk mellett a kisvállalkozásunk is ott őrizgeti a pénzét, akkor mindegyik számlára külön-külön érvényes a 100 ezer euróig terjedő biztosítási védelem.

Az OBA-védelem kiterjed nemcsak a tőkeösszegre, hanem az ahhoz kapcsolódó időarányos kamatokra is. Ha devizában tartjuk a betétünket, a kártalanítás folyamatának megkezdése előtt érvényes MNB-árfolyam alapján számított forintösszeget kapunk a betétbiztosítás keretében.

Tavaly óta az OBA hivatalos weboldalán lehetőség nyílt arra, hogy a kártalanítási igényünkhöz online módon adjuk meg a kívánt számlaszámot. Ezen kívül a kártalanítási eljárás során a bankfiókokban is be tudjuk nyújtani ezt az információt. A Sberbank kártalanítása után a bankok sikeresen feltöltötték az OBA vagyonát, így a rendelkezésre álló források bőségesnek mondhatók.

A befektetési szolgáltatóknál és befektetési alapoknál elhelyezett értékpapírjainkat, valamint a számlapénzünket a Befektető-védelmi Alap (BEVA) biztosítja. Ez a rendszer az OBA-hoz hasonlóan működik: ha a piaci szolgáltatónk, például az értékpapírszámlánkat kezelő bank vagy befektetési vállalkozás, nem képes a pénzügyi eszközeinket visszaadni vagy rendelkezésünkre bocsátani, akkor a BEVA kártalanít minket.

A BEVA a tőkepiaci intézmények tagdíjából szintén sok milliárdos vagyonnal rendelkezik az esetleges káresetekre. Ha ez sem lenne elegendő, a magyar állam a törvény szerint készfizető kezességvállalással áll az OBA vagy a BEVA esetleges forrásszerző hitelfelvétele, kötvénykibocsátása mögé.

A BEVA-kártalanítás igényléséhez először le kell töltenünk a garanciaintézmény weboldaláról elérhető űrlapot, amelyet kitöltve kell benyújtanunk. Fontos, hogy a kérelemhez csatoljuk ügyfélszerződésünk másolatát is. A BEVA a felszámolás bírósági elrendelését követően 15 napon belül értesít minket a részletekről, és pontosan megállapítja, hogy mekkora összeg illeti meg a kártalanítás keretein belül.

A kártalanítási kérelmeket az igényérvényesítési lehetőség első napjától számított egy éven belül nyújthatjuk be. Kivételt képeznek azok az esetek, amikor hiteles bizonyítékunk van arra, hogy valamilyen mentség (például hosszabb külföldi tartózkodás vagy gyógykezelés) indokolta a késlekedést. E körülmények megszűnte után azonban 30 nap áll rendelkezésünkre a kérelem benyújtására.

A BEVA is akár 100 ezer eurónyi kártalanítást is fizethet tényleges követelésünk után. Itt ugyanakkor csak egymillió forintig 100 százalékos a kártalanítás, míg az a fölötti rész 90 százalékát kaphatjuk kézhez. Kiemelendő, hogy a legtöbb EU-s tagországban a kártalanítási összeg jóval alacsonyabb, ezért a külföldi befektetés esetén érdemes és célszerű alaposan körbejárni befektetővédelmi szabályokat.

A Magyar Biztosítók Szövetsége felügyeli a Kártalanítási Alapot (KALAP), amely különleges szerepet játszik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) kapcsolatos problémák rendezésében. Amennyiben egy biztosító csőd- vagy felszámolási eljárás alá kerül a tagállamában, és ennek következtében a biztosító által biztosított járművet használva balesetet szenvedünk, a vétlen károsultak a KALAP segítségét kérhetik a káruk megtérítésére. A károsultak, akik Magyarországon élnek, a csőd- vagy felszámolási eljárás megindítását követően érvényesíthetik kártérítési igényüket a KALAP kezelőjénél, függetlenül attól, hogy a kár Magyarország területén, vagy külföldön, a zöldkártyarendszer keretein belül történt. Ez azt jelenti, hogy akár egy másik tagállamban üzemeltetett gépjármű használatával okozott baleset esetén is jogosultak lehetnek a kártérítésre, amennyiben a gépjármű-vezető kötelező biztosítása nem teljesíti a kártérítési kötelezettségeit. Fontos megjegyezni, hogy a KALAP kizárólag a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással összefüggő helyzetekre vonatkozik; más biztosítási formák, mint például élet- vagy lakásbiztosítások esetében, nem áll rendelkezésre hasonló garanciaalap Magyarországon.

Egyebekben a kgfb rendszerében egy biztosítási esemény vonatkozásában a károsultak számától függetlenül a biztosító dologi károk esetén káreseményenként egymillió-háromszázezer eurónak megfelelő forintösszeg-határig, személyi sérülés miatti károk esetén káreseményenként hatmillió-négyszázötvenezer eurónak megfelelő forintösszeg-határig köteles helytállni.

A fent említett garanciarendszer kulcsszerepet játszik a hazai pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának és hatékonyságának fenntartásában. Ez a rendszer nemcsak a fogyasztók és befektetők biztonságát védi, hanem hozzájárul a pénzügyi intézmények és piacok iránti általános bizalom növekedéséhez is.

Related posts