Veszprémben újabb emléktáblák kerültek felállításra, amelyek a városból elhurcolt zsidók emlékét őrzik. Ezek a botlatókövek nem csupán egyszerű emlékhelyek, hanem a múlt fájdalmát és a megemlékezés fontosságát is szimbolizálják. (+ fotógaléria)


Veszprém városában, a Brusznyai út 18-20. és a Buhim utca 2. számnál emlékhelyet avattak, ahol botlatóköveket helyeztek el. Az eseményen Bázsa Botond önkormányzati képviselő mellett az elhurcolt zsidó áldozatok családtagjai is jelen voltak, hogy méltó módon emlékezzenek meg az eltűntekről.

Bázsa Botond beszédében elmondta, hogy a zsidó közösség Veszprémben a 18. századtól fokozatosan fejlődött, a 19. századra már saját zsinagógával és iskolával rendelkeztek. A veszprémi Cserhát városrész a 19. század végétől a 20. század első feléig jelentős zsidó lakosságnak adott otthont.

A Cserháton a Kossuth utca szinte valamennyi kereskedését és üzletét ezek a családok működtették. A Cserháton élő zsidó iparosok közül sokan dolgoztak cipészként, szabóként, kovácsként. Ezek a mesterségek gyakran generációról generációra öröklődtek. A városrészben élő zsidó családok a hitközség életében is részt vállaltak, sokan támogatták az oktatást, a vallási és jótékonysági célokat, közéleti tevékenységeikkel is közreműködtek a város fejlődésében.

Veszprém 2023-ban, a Kulturális Főváros évében különös figyelmet szentelt a város zsidó kulturális örökségének megőrzésére és megújítására. A Szél utcai zsidó temető rekonstrukciója mellett jelentős lépés volt a már korábban elhelyezett botlatókövek, melyeket a Kölnben élő Günter Demnig szobrászművész alkotott. Európai szinten több mint 100 ezer botlatókövet telepítettek, Magyarországon pedig számos településen több mint 600 darab található. Ezek az emlékkövek nem csupán fizikai emlékek, hanem időnként megállásra és mély elgondolkodásra ösztönzik az arra járókat. Az 1944-ben elhurcolt és áldozatul esett veszprémi zsidók emlékére, egykori lakóhelyük közelében kerültek elhelyezésre, így szolgálva mementóként a múlt fájdalmának és tanulságainak.

Emlékművet avatnak a Veszprémből elhurcolt és meggyilkolt zsidók tiszteletére.

Ez alkalommal a Hamburger család három kiemelkedő női alakjának emléket állítottak: Hamburger Zsigmondnénak, Scherkovszky Jakabnénak és Hamburger Sándornénak. Történetüket dr. Wittmann Zsuzsanna, a Veszprémi Zsidó Hitközség elnöke osztotta meg a jelenlévőkkel. A Hamburger család élő leszármazottai Izraelből érkeztek Veszprémbe, hogy részt vegyenek az emléknap méltóságteljes avatásán.

Hamburger Sándor fia, Hamburger Dávid kifejezte családja mély háláját a botlatókő-avatás megszervezéséért. Szavait így fogalmazta meg: megtiszteltetés számukra, hogy részt vehetnek ezen az eseményen, ahol emlékezhetnek elhunyt szeretteikre. Dávid elmondta, hogy édesapja a Buhim utca 2. szám alatti házban élt, ahonnan két évvel házasságkötésük után hurcolták el őt és feleségét.

Related posts