Tényleg megérte várni? Most sokkal kedvezőbb körülmények között építkezni Magyarországon, mint néhány évvel ezelőtt? - Pénzcentrum


Az építőanyag kereskedők számára nem éppen rózsásan zárul a 2023-as év Magyarországon, hiszen 2024-re folyó áron mindössze néhány százalékos forgalombővülést könyvelhetnek el. A piacon tapasztalható túlkínálat, az éles árverseny, valamint a csökkenő árak a szerkezetépítési, szigetelő, térburkolati és szárazépítési termékek között mind hozzájárulnak a nehéz helyzethez. Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke szerint "2025 első félévében nem várható jelentős piaci növekedés, de a második félévben pozitív elmozdulásra lehet számítani, anélkül, hogy ez hiányjelenségekkel vagy jelentős áremelkedésekkel járna."

2024-ben a várt tendenciáknak megfelelően az építőanyag kereskedelmi piacon az árbevétel alig mutatott növekedést az előző évhez képest. A piaci környezetet alacsony kereslet, túlkínálat és egy folyamatos, kiélezett árverseny jellemezte, amely az árrések csökkenését eredményezte. "Ezek a csökkenések zömében beépültek a végső fogyasztói árakba, így azok számára, akik 2023-ban kezdtek el felújítást vagy építkezést, kedvezőbb árakkal tudták megkezdeni projektjeiket" - nyilatkozta Juhász Attila.

A piaci stagnálás hátterében az áll, hogy az állami beruházások túlnyomó része már befejeződött, a közbeszerzési szektorban pedig az új szerződések száma és értéke drámaian csökkent. A vállalati megrendelések szintén jelentős visszaesést mutatnak, amit a magas kamatlábak, a gyenge gazdasági kilátások és a csökkenő exportteljesítmény együttes hatása magyaráz. Bár a lakossági fogyasztás terén volt némi növekedés, a lakásépítési, korszerűsítési és bővítési aktivitás messze elmaradt a 2022-es rekordtól – állítja Juhász Attila. Ugyanakkor ő bizakodóan tekint a 2025-ös év elé.

Juhász Attila kifejti, hogy a kormány újabb lépései, melyek célja a lakhatási válság enyhítése, valamint az adminisztrációs terhek csökkentése, várhatóan a második félévben hoznak majd érezhető változásokat. Az új intézkedések között szerepel a januártól elérhető vidéki otthonfelújítási támogatás, a folyamatban lévő energiahatékonysági otthonfelújítási program egyszerűsítése, az új építésű ingatlanok esetében az 5%-os áfa meghosszabbítása, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári és SZÉP-kártyás megtakarítások lakásfelújítási és építési szolgáltatásokra való felhasználásának lehetősége. A várakozások szerint ezek az intézkedések elsősorban a használt lakások piacának fellendülését segítik elő, ami a felújításhoz szükséges építőanyagok forgalmának növekedését vonhatja maga után.

Ez a növekedés azon építőipari szegmensben fog megvalósulni, amely hazánkban a legtöbb mikro-, kis- és közepes vállalkozás számára biztosít munkalehetőséget. Kifejezetten azokról a kisebb, gyakran néhány fős, esetleg tízfős cégekről beszélünk, amelyek a lakásfelújítás, lakásépítés, vagy éppen a társasházak építése terén keresik a megrendeléseket.

Juhász Attila megjegyzi, hogy az általános vélekedés szerint az utóbbi években az ebben a szektorban tevékenykedő kivitelező cégek kapacitása teljesen le volt kötve, és rendkívül túlterheltek voltak, így nem álltak rendelkezésre. Azonban 2023-ra és 2024-re ez a helyzet jelentősen megváltozott. Ebből a nézőpontból nézve az elmúlt két év sokkal kedvezőbb volt építkezési szempontból, mivel elegendő építőipari szakember volt jelen a piacon, és ez a pozitív trend akár 2025-ben is folytatódhat.

Az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke úgy véli, hogy a szakmában nem várható jelentős áremelkedés az építőanyagok terén. Az áremelkedés üteme várhatóan az inflációval megegyezően, 5-10 százalék között alakul. A gyártók oldalán még mindig komoly kihasználatlanság tapasztalható, amelyet az alacsony szinten maradó állami és vállalati megrendelések mellett a lakossági kereslet növekedése sem tud olyan mértékben ellensúlyozni, hogy áruhiány lépjen fel.

Ezzel párhuzamosan az építőanyag-kereskedelemben továbbra is erős marad az árverseny, amely egyre inkább az értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatások területére helyeződik át. Az elnök szerint 2025-ben az építőanyagok széles skálája megfelelő minőségben és mennyiségben rendelkezésre fog állni, ellátási gondok nem várhatók.

Related posts