Dolph Lundgren életében egy komoly megpróbáltatás várt rá, amikor orvosai két-három évet jósoltak neki a rák diagnózisát követően. Azonban a színész és harcművész nem adta fel, hanem hősiesen küzdött a betegség ellen, és végül sikerült legyőznie a kórt. T
Dolph Lundgren nemrégiben örömhírt osztott meg a világgal: a kezelések hatására a rák teljesen eltűnt a szervezetéből. A svéd akciósztár, akit korábban gyógyíthatatlannak nyilvánítottak, már megélt egy nehéz időszakot, amikor orvosa csupán két-három évet jósolt neki. Most azonban új reménnyel tekint a jövőbe, és megosztja tapasztalatait a gyógyulásról.
Ahogyan azt korábban már említettük, a Rocky IV. ikonikus Ivan Dragója, valamint számos más hollywoodi akciófilm kedvelt alakja, november végén saját közösségi média oldalán osztotta meg a hírt, hogy egy Los Angeles-i klinikán sikerült végleg felszámolni a szervezetében lévő rosszindulatú elváltozásokat. Az első daganatot még 2015-ben fedezték fel az egyik veséjén, és a további kontrollvizsgálatok évekig azt jelezték, hogy az állapota stabil maradt. Azonban 2020-ban a helyzet drámaian megváltozott, amikor a 67 éves Lundgren refluxos panaszokkal kezdett küzdeni, így újra orvoshoz fordult. Az elvégzett MR-vizsgálat sajnos újabb daganatokat tárt fel a hasüregében, melyek később a májára is átterjedtek.
Bár a kezelőorvos csupán két-három év kezelési időt jósolt neki, a sztár nem adta fel, és bátran szembeszállt a sorsával. Második véleményért folyamodott egy másik szakemberhez, aki alapos vizsgálat után gyógyszeres terápiát ajánlott a daganatok méretének csökkentésére. Ez a döntés lehetőséget biztosított számára, hogy folytathassa sikeres karrierjét, hiszen részt vehetett a Feláldozhatók 4. részének, valamint az Aquaman és az Elveszett Királyság filmek forgatásán is. Legutóbbi bejelentése pedig arra utal, hogy egészségi állapota kedvező irányba változott, és a kezdetben végzetesnek tűnő betegségét sikerült legyőznie. Ugyanakkor felmerül a kérdés: milyen esélye van általában egy végstádiumú rákos betegnek a gyógyulásra? Justin Stebbing, az Anglia Ruskin Egyetem onkológusa a The Conversation hasábjain keresett választ erre a fontos kérdésre.
Stebbing véleménye szerint Lundgren története számos ember számára inspiráló példát nyújt. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyulása nem tipikus eset, hiszen az előrehaladott stádiumú rákos betegek többsége nem tapasztal ilyen kedvező fordulatot. A szakember felhívja a figyelmet arra is, hogy az orvosok nem mindig tudják pontosan megítélni a betegek prognózisát, mivel ez egy rendkívül bonyolult kérdés. Egy 2017-es tudományos tanulmány például azt állapította meg, hogy a szakértők gyakran túlságosan óvatosan becslik meg a gyógyíthatatlan páciensek hátralévő életidejét. A megállapítások szerint az esetek több mint felében, 54%-ában a betegek hosszabb ideig élnek, mint amit az előrejelzések alapján vártak tőlük.
Mindehhez hozzátartozik, hogy az onkológiai kezelések fejlődése, különös tekintettel az immunterápiákra, nagyon sok rákbeteg számára lényegesen kedvezőbb lehetőségeket teremt. Sokan hosszú ideig élhetnek a diagnózist követően, akik korábban valószínűleg hamar életüket vesztették volna. A veserák pedig kifejezetten érintett ebben, mivel általában jól reagál az új típusú kezelésekre. Ezzel együtt nem szabad elfelejteni, hogy a rosszindulatú daganatok és a betegek szervezete kezelésre adott reakciójának megjósolhatatlan természete eleve felülírhatja a kezdeti várakozásokat. Továbbá a rák akár évek, évtizedek múltán is kiújulhat, így a rákmentes jelző is félrevezető lehet.
Utóbbi kapcsán Stebbing azt írja, hogy sok esetben nem arról van szó, hogy ténylegesen eltűnne minden kóros sejt a szervezetből. Csupán azt, hogy a vizsgálat idején nem lehet rákos elváltozást azonosítani a beteg testében. Ezzel együtt néhány ráksejt lappangva megmaradhat, illetve előfordulhat, hogy a meglévő képalkotó diagnosztikai eszközök nem képesek kimutatni azokat. Később viszont aktiválódva újabb tumorok formálódhatnak belőlük.
Összességében azért a végstádiumú daganatok félrediagnosztizálása viszonylag ritka probléma - legalábbis a legmodernebb diagnosztikai módszerekkel. Inkább az egészséges népesség körében végzett rákszűrő vizsgálatok terén fordulhat elő, hogy például észrevétlen marad egy apró elváltozás, de az olyan előrehaladott betegség esetén, mint amilyen Dolph Lundgrené is volt, kevésbé valószínű a téves diagnózis. A filmsztár váratlanul pozitív gyógyulása elsősorban nem is a téves prognózisnak tudható be Stebbing szerint, hanem az onkológiai kezelések terén bekövetkezett fejlődésnek. Az elmúlt években jelentős előrelépések történtek a célzott és immunterápiákban, amelyek drámaian javították megannyi rákbeteg esélyeit. "Napjainkban rendszeres láthatunk hosszú távú remissziókat az immunterápiával kezelt pácienseknél, de mint minden gyógyszer, az immunterápia is csak bizonyos típusú rákok esetében működik jól" - hangsúlyozta az onkológus szakorvos.
A szakember hangsúlyozta, hogy Lundgren esete valóban kedvező hír, de az ilyen jellegű történeteket érdemes körültekintően értékelni. Nem minden rákos beteg számíthat hasonló pozitív kimenetelre, különösen a betegség előrehaladott stádiumában. Ezen kívül néha még a korábban sikeres onkológiai kezelések is kudarcot vallhatnak egyes pácienseknél. Stebbing véleménye szerint Lundgren története inkább arra figyelmeztet, hogy mindig érdemes másodvéleményt kérni és alaposan tájékozódni a lehetséges kezelési opciókról. Fontos, hogy még a legelrettentőbb diagnózis mellett is megőrizzük a reményt.