Kiderült, hogy a Kúrián mennyi ügy halmozódott fel.


Megtárgyalta a Kúria beszámolóját az Országgyűlés. Varga. Zs. András, a bírói testület elnöke

A 2022-es választási év a Kúria számára komoly kihívások elé állította – emelte ki Varga Zs. András. A Kúria elnöke hangsúlyozta, hogy a jogszabályi módosítások következtében megváltozott az ügyek elosztásának rendje, valamint az is, hogy 2022-től egy szokatlanul nagy, 21 fős testület foglalkozik a jogegységi panaszokkal. Továbbá, egy másik lényeges változás, hogy az Országgyűlés átalakította a már több mint 25 éve működő hagyományos jogegységi eljárást.

"Újdonságként emelhető ki, hogy a jogegységi indítvány helyett mostantól a törvényes elnevezés az, amely az előzetes döntéshozatali indítványra vonatkozik a jogegység biztosítása érdekében. Ezt a folyamatot pedig a már jól ismert, 21 tagú jogegységi panasztanács kezeli." - idézte fe.

2023-ban, a beszámoló másik tárgyévében ilyen szerkezeti vagy szervezeti változás nem következett be, viszont felszínre kerültek tartalmi kérdések. Mindenesetre

"Nyilvánvalóvá vált, hogy a Kúria jogegységesítő munkája elsősorban a felülvizsgálati eljárások keretein belül zajlik."

Ezen felülvizsgálat végre elkezdte betölteni azt a funkciót, amely a jogerő utáni rendkívüli jogorvoslati jellegéből adódik. A felülvizsgálat legfőbb célja a jogegység megteremtése, és éppen ezért a jogegység biztosítása érdekében a felülvizsgálat az elsődleges eszköz. Ezt Varga Zs. András ismertette beszámolójában.

2022-ben 27, 2023-ban 34 ügy érkezett a Kúriára önkormányzati normakontroll eljárásban, és minden évben 60-70 jogegységi eljárást kell lefolytatniuk.

A Kúria elnöke azt is elmondta, hogy tavaly már minden bírósági kollégiumban öttagú tanácsokban folyt az ítélkezés, és a nagyobb létszám ellenére az időszerűségi mutatók még így is javultak, lényegében három-négy havi mennyiségnek megfelelő ügy van folyamatban a Kúrián.

Related posts