Az Európai Unió területén mostantól egyszerűbbé válik a farkasok kilövése.


Az Európai Parlament a gazdálkodók oldalára helyezkedett, szemben a természetvédelmi aktivistákkal.

Az Európai Parlament csütörtöki határozata a farkasok természetvédelmi státuszának leminősítését támogatta, ami a Politico értékelése szerint politikai siker az Európai Bizottság elnöke számára.

Az Európai Unió élőhelyvédelmi irányelvének módosítása révén a farkasok védett státusza átalakul, ami lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók, akiknek nyájaik veszélyben vannak a ragadozók miatt, könnyebben intézkedhessenek. Ez a lépés a mezőgazdasági közösség számára új lehetőségeket nyithat meg, ugyanakkor kérdéseket is felvet a természetvédelmi szempontokkal kapcsolatban.

Ursula von der Leyen számára ez nem csupán politikai téma, hanem egy személyes tragédia is, hiszen 2022-ben egy farkas végezett Dolly nevű pónilovával. Az Európai Néppárt csúcsjelöltjeként ezért kampányígéreteiben hangsúlyozta a farkasok természetvédelmi státuszának felülvizsgálatát.

A hatályba lépéshez az Európai Unió Tanácsának még jóvá kell hagynia a szabályozást, amely lehetővé teszi a nemzeti hatóságok számára, hogy engedélyt adjanak a fenyegetést jelentő farkasok kilövésére. Az Európai Néppárt környezetvédelmi szóvivője szerint ez jó hír a vidéknek és az állattartóknak, környezetvédők azonban nem osztják az örömét. A farkasállomány ugyanis épp a szigorú védettségnek köszönhetően áll helyre. A Nemzetközi Állatjóléti Alap politikai igazgatója szerint a farkasok létfontosságúak az egészséges ökoszisztémákban, de az Európai Parlament döntése politikai problémaként tekint rájuk, nem ökológiai értékként.

A zöldpárti és baloldali képviselők aggályaikat fejezik ki a törvény kapcsán, melyet veszélyes precedensnek tartanak a természetvédelem területén. Az utóbbi időben egyre többen hangoztatják, hogy a barnamedvét érdemes lenne eltávolítani a szigorúan védett fajok listájáról. Emellett a hiúzok, fókák és kormoránok leminősítése is szóba került a viták során.

Related posts