A konyec orosz gáztranzit következtében a térségben már se fűtés, se áram nem áll rendelkezésre.
Majdnem három évvel azután, hogy Oroszország elindította katonai offenzíváját Ukrajnában, Kijev és Moszkva is hivatalosan bejelentette, hogy a mai naptól megszűnik az Ukrajnán át Európába irányuló orosz gázszállítás. Ezzel párhuzamosan a Gazprom az év elejétől kezdődően Moldovába is leállította a gázszállítást, mivel az ország elmaradt a tartozásaival.
A tranzit leállása máris érezteti hatásait, mivel a melegvíz- és fűtésszolgáltatás is hirtelen megszűnt szerdán a szakadár moldovai Dnyeszteren túli területen, amelyet Transznisztriának is neveznek. A helyi energiahálózat, a Tirasteploenergo egyik munkatársa nyilatkozott a Reutersnek, rávilágítva a helyzet súlyosságára.
A Csongrád-Csanád vármegye területén található egyik legnagyobb városból, Tiraszpolból érkeztek a hírek, amelyek szerint a lakosok jelenleg fűtés és meleg víz nélkül kénytelenek átvészelni a napokat. A Tirasteploenergo hivatalos weboldalán olvasható információk szerint a fűtési rendszer leállítása helyi idő szerint reggel 7 órakor történt. Érdemes megjegyezni, hogy a korlátozások nem vonatkoznak minden intézményre; például a kórházak továbbra is biztosítják a szükséges hőmérsékletet és meleg vizet a betegek számára.
A vállalat egy különleges üzenetet fogalmazott meg a helyi közösség számára, amelyben arra buzdítja a lakosokat, hogy:
Öltözzön be melegen!
Biztosítsuk, hogy a családtagok és a közösség résztvevői együtt maradjanak egy helyiségben, ahol megoszthatják egymással gondolataikat és élményeiket.
Húzzanak vastag takarókat és/vagy sűrű függönyöket az ablakokra!
A lakások fűtését lehetőség szerint alternatív megoldásokkal biztosítsák.
A Dnyeszteren túli helyzet Moldvában világosan tükrözi a Moszkva és Kijev közötti megállapodás szerdai felbomlásának következményeit. Moldova eddig évente körülbelül 2 milliárd köbméter orosz gázt importált.
A szerződés határideje lejárt, és ezzel egy időben felfüggesztették az orosz gázszállítást is.
"Blokkoltuk az orosz gáz tranzitját, ami történelmi jelentőségű esemény. Oroszország piacokat veszít, és komoly anyagi hátrányokat fog szenvedni" - nyilatkozta szerdán Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter a hivatalos közleményében.
A Gazprom orosz energetikai gigavállalat pedig azt közölte:
A helyi idő szerint reggel 8 órától (közép-európai idő szerint 6 órától) kezdődően megszűnt az orosz gáz tranzitja Ukrajnán keresztül.
A Szovjetunió 1991-es felbomlása óta az orosz gáz Európába történő szállítása javarészt ukrajnai vezetékeken keresztül zajlott. Moszkva az energiaforrásokból, míg Kijev a tranzitdíjakból nyert jövedelmet. Ma zárult le az utolsó érvényes szerződés ezen a téren.