Kósa Lajos javaslata nyomán számos név eltávolítására kerülhet sor a még választható keresztnevek jegyzékéből.


Mint az szerdán kiderült, Kósa Lajos olyan törvénymódosítást kezdeményezett, amely alapján ezután a Nyelvtudományi Kutatóközpont felett a mindenkori kultúráért felelős miniszter dönthetne arról, hogy milyen utóneveket lehessen anyakönyvezni.

Kósa javaslata alapján a Nyelvtudományi Kutatóközpont több név elfogadásánál is megengedően értelmezte az utónévjegyzéki alapelveket. A fideszes képviselő a 24.hu-nak nyilatkozva kifejtette, hogy már a viták során is azt hangsúlyozta, hogy el kellene távolítani azokat a neveket, amelyek nem felelnek meg ezeknek az elveknek, mégis felkerültek a listára.

A jelenleg érvényben lévő alapelvek között szerepel, hogy tilos olyan nevet adni, amely hátrányosan befolyásolhatja a viselőjét, dehonesztáló jellegű, vagy amely káros hatással lehet a gyermek egészséges személyiségfejlődésére. Például említhetjük az Orália női keresztnév esetét.

Képzeljünk el egy fiktív karaktert, akit Nagy Oráliának hívnak. Ennek a névnek a másodlagos jelentése igencsak aggasztó lehet. Emellett ott van a Gida név is, ami férfiak számára is használatos. A becézett formákat pedig nem lenne szabad hivatalos státuszra emelni, hiszen a Gedeon név is ott van a palettán, és sokkal megfelelőbb alternatívát kínál – fogalmazott Kósa.

A nevek törlésén túl előfordulhat, hogy bizonyos neveket módosítanak, hiszen az irányelvek értelmében a kért neveket a jelenlegi köznyelvi kiejtés és a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell rögzíteni. Ez azonban nem mindig volt így. Kósa példaként említette a Jockey férfinevet, amelyet ennek alapján a jövőben Dzsokiként kellene írni.

"Rendkívül lényeges, hogy a jogszabályok a jövő kihívásaira reflektáljanak; nem elképzelhető, hogy valakinek erőszakkal el kellene venni a keresztnevét csupán azért, mert az eltűnt a nyilvántartásból. Aki már megkapta a nevét, azt nem lehet visszavenni" - nyilatkozta a lapnak Kósa, hozzátéve, hogy jelenleg 220 olyan név szerepel a listán, amelyet senki sem visel. Példaként említette a Banánvirág nevet.

A képviselő szerint már hosszú ideje érlelődik az előterjesztés, amelynek értelmében a Nyelvtudományi Kutatóközpont ajánlott névről kialakított véleményét a kultúráért felelős miniszternek, jelen esetben Hankó Balázsnak kellene jóváhagynia ahhoz, hogy az a hivatalos anyakönyvezéshez szükséges legyen. Azonban a Nyelvtudományi Kutatóközpont álláspontja a tervezettel kapcsolatban nem igazán derült ki a lapnak küldött válaszból.

Related posts