Kovács Zoltán államtitkár téves adatokra hivatkozva fogalmazta meg vádjait a R-rel szemben.


Rossz helyre címezte megjegyzéseit a kormány nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára: nem a Reuters hírügynökség, hanem a kanadai cégcsoport egy másik vállalkozása, a Thomson Reuters Special Services szerződött az amerikai védelmi minisztériummal, ráadásul mindez Donald Trump első elnöksége idején. Pedig Kovács Zoltán rögtön megkérdőjelezte a független sajtó létezését.

A Hvg.hu híre szerint Kovács Donald, aki a híres amerikai személyiségek, mint Trump és Musk nyomdokain halad, megosztott egy figyelemfelkeltő információt. A Reuters, az egyik legnagyobb hírügynökség, 9 millió dolláros támogatást kapott az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumától egy olyan "társadalommérnöki" programra, amelyet a források "nagyszabású társadalmi megtévesztésként" jellemeztek. Kovács hangsúlyozta, hogy "ez nem csupán spekuláció - a minisztériumi közbeszerzési dokumentumok tükrében bárki megerősítheti ezt az információt."

A fideszes politikus a közelmúltban azt hangoztatta, hogy a jelenség nem csupán egyedi eset, hanem szélesebb körű problémára utal. Kifejtette, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, ismertebb nevén USAID, nemrégiben napvilágra került, miszerint olyan médiumokat támogat, mint a balliberális Politico és hasonló kiadványok. Véleménye szerint ez súlyos kérdéseket vet fel a "szabad sajtó" függetlenségével kapcsolatban, és felmerül, hogy nem csupán liberális narratívák formálásáról van szó e szerkesztőségekben.

A Thomson Reuters álláspontja szerint a védelmi minisztériummal megkötött szerződésről szóló információk nem tükrözik pontosan a valóságot.

Mint írják, a 9 millió dollár értékű szerződés 2018-ban, Trump első elnöksége idején köttetett, és 2022-ben futott ki. Az egyik szerződő fél a minisztérium, a másik pedig a torontói székhelyű tartalomkészítő és technológiai cég, a Thomson Reuters Special Services (TRSS) volt, a megállapodás célja pedig az, hogy óvja az amerikai kormányt a pszichológiai manipulációtól, azaz az olyan megtévesztő viselkedési formáktól az informatikában, amelyek arra irányulnak, hogy a megtévesztett személyek az egyébként nem jogosult megtévesztő számára bizalmas adatokat adjanak át.

A Thomson Reuters hírügynökség arra is felhívta a figyelmet, hogy a TRSS egy különálló jogi entitás, amely teljesen eltérő irányítási struktúrával működik.

A TRSS 2010 óta több mint 120 millió dollár értékben kötött szerződéseket szövetségi ügynökségekkel. Ezek közül a legnagyobb, 60 millió értékben éppen a védelmi tárcával voltak megállapodásaik, a belügytől pedig 55,85 milliót kaptak.

A Politico korábban világosan kijelentette, hogy fennállása 18 éve alatt nem részesült semmiféle kormányzati támogatásban, segélyben vagy juttatásban. A kormányzati ügynökségek csupán a Politico Pro előfizetéses szolgáltatására regisztráltak.

Related posts