Fedezd fel a Kultúrpalota varázslatos világát egy különleges kiállításon! Merülj el a művészetek és kultúrák lenyűgöző sokszínűségében, ahol egyedi alkotások és inspiráló történetek várnak rád. Ne hagyd ki ezt az egyedülálló élményt, amely gazdagítja a le

Néhány napja talán észrevetted, hogy a marosvásárhelyi Kultúrpalota különleges őrzői között a híres kínai terrakotta hadsereg katonái is megjelentek. Ennek nem csupán véletlen az oka, hiszen a második emeleten, több teremben a Maros Megyei Múzeum és partnerei közös erőfeszítéseivel egy lenyűgöző kiállítást állítottak össze. A látogatók megcsodálhatják a több mint 6000 katonából álló terrakotta hadsereg néhány figyelemreméltó másolatát. A tárlat különlegességét tovább fokozza, hogy a Szatmár megyei Csomaközön feltárt kelta harcos sírleletének anyagával is kiegészült, ezzel pedig egy érdekes hidat teremtve Európa és a Távol-Kelet korabeli kultúrái és civilizációi között.
A kiállítást szerdán délután a Kultúrpalota kistermében nyitották meg nagyszámú meghívott jelenlétében. A kiállításmegnyitón fellépett a Tiberius vonósnégyes. A rendezvényt többek között megtisztelte jelenlétével Yu Fei, a Kínai Népköztársaság romániai kulturális attaséja. Vízi Júlia, a múzeum kommunikációs referense három nyelven - románul, magyarul és angolul - köszöntötte a közönséget, majd Ötvös Koppány Bulcsú, a múzeum igazgatója mondta el köszöntőjét.
Az igazgató kiemelte, hogy a marosvásárhelyi közönség számára a tárlatmegnyitó egy igazán különleges esemény, hiszen lehetőséget ad arra, hogy belemerüljünk a 20. század egyik legnagyobb régészeti rejtélyébe. A kiállítás célja, hogy tárgyak és történetek révén közelebb vigyen minket Kína lenyűgöző múltjához és kultúrájához. A tárlaton a Csin Si Huang-ti császár mauzóleumában felfedezett tárgyak lenyűgöző másolatai várják a látogatókat. Marosvásárhelyen most először nyílik lehetőség arra, hogy megcsodáljuk a híres terrakotta hadsereg szobrait, fegyvereit és katonai felszereléseit, valamint az ókori Kína mesterműveit. A kiállítás egy izgalmas utazást kínál a Csin-dinasztia világába, gazdag vizuális és történelmi élményeket nyújtva. Továbbá, a tárlaton Románia leglenyűgözőbb kelta leletei is helyet kapnak: a Csomaközön felfedezett kelta harcosok részletes temetkezési rekonstrukciója, valamint eredeti rituális tárgyak, amelyek e titokzatos civilizáció szellemi és művészi gazdagságát tükrözik.
Az igazgató hangsúlyozta, hogy e kiállítás létrejötte szoros együttműködés nélkül elképzelhetetlen lett volna. Külön köszönetét fejezte ki a Szegedi Móra Ferenc Múzeumnak, a Román Nemzeti Történeti Múzeumnak, az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumnak, a Máramaros Megyei Történeti és Régészeti Múzeumnak, valamint a Beszterce-naszódi és Szatmár Megyei Múzeumoknak, továbbá a gyulafehérvári Nemzeti Egyesülés Múzeumának is, akik mind hozzájárultak a projekt sikeréhez.
Yu Fei kulturális attasé hangsúlyozta, hogy a Kultúrpalotában méltó helyet kapott e kiállítás, amely elsősorban Kína alapítójának, az első kínai császárnak állít emléket, és hirdeti a korabeli birodalom nagyságát, gazdag kultúráját. Örömmel támogatták e kiállítás létrejöttét, mert ez egyfajta kulturális híd a nemzet között. Kifejtette, továbbra is nyitottak a hasonló jellegű együttműködésre.
A kiállítás záró beszédét dr. Bereczki Sándor régész, a program kurátora tartotta, aki színes képet festett arról, hogy a látogatók számára egy varázslatos, egzotikus világ kapui nyílnak meg. Az esemény célja, hogy a 21. századi európai közönséget elkalauzolja egy rég eltűnt civilizáció történetébe, bemutatva egy világszenzációt jelentő régészeti felfedezés hátterét, jelenlegi állapotát és jövőbeli kilátásait. A Maros Megyei Múzeum házigazdaként igyekezett hozzájárulni ehhez a lenyűgöző narratívához, bemutatva az agyaghadsereggel egyidős európai kelta kultúra néhány kivételes alkotását, melyek Erdély területén kerültek elő. A kiállítás nemcsak gazdag történelmi, művészettörténeti és régészeti információkban, hanem restaurátori, kutatástörténeti és hadtörténeti szempontból is értékes anyagot kínál. Ezen felül egy múzeumpedagógiai terem is létrejött, amely várja az érdeklődő csoportokat, lehetőséget adva a mélyebb betekintésre és a tanulásra.
"Úgy gondolom, hogy a hatalom valódi értéke nem csupán a területek és népek feletti uralkodásban, hanem a teremtés képességében rejlik. A kreatív hatalom felismeri, hogy a rendeletek és törvények mulandók, de a művészet, a tudomány, az építészet vagy egy szellemi irányzat túléli az évszázadokat. Amikor a vezető nemcsak fenntartani, hanem gyarapítani is akarja a világot, akkor válik az uralma példaértékűvé. A kreatív hatalom műemlékekben, eszmékben, kultúrában testesül meg - olyan értékekben és alkotásokban, amelyek generációkon át hirdetik: a hatalom akkor nemes, ha képes alkotni is" - fejtette ki a régész, majd hivatalosan is megnyitotta a kiállítást.
Bár csupán néhány teremben valósult meg a kiállítás, mégis rendkívül tartalmas és látványos élményt nyújt. Érdemes eltölteni némi időt a gazdag információval ellátott, szemléletes pannók előtt, és megtekinteni azt a dokumentumfilmet, amely alaposan bemutatja a régészeti feltárás részleteit. Az utolsó teremben egy lenyűgöző élményt kínál a lelőhelyen található terrakotta hadsereg másolatának egy részlete, amelyet úgy helyeztek el, hogy visszaidézze az eredeti tér hangulatát és látványát.
A színes rekonstrukció mellett ne hagyjuk figyelmen kívül azt a kis tárlót sem, ahol az agyagkatonák díszítéséhez használt festékek alapanyagai kerülnek bemutatásra. Érdemes tehát szánni egy kis időt a kiállításra, amely a Kultúrpalota nyitva tartási idejében látogatható: keddtől péntekig 9 és 16 óra között, valamint szombaton és vasárnap 9 és 14:30 között.
Az agyaghadsereg egy lenyűgöző terrakotta szoborgyűjtemény, amely Kína első császárának, Csin Si Huang-tinak a hadseregét idézi meg. Ezt a monumentális alkotást i.e. 210-209-ben készítették, és a császár temetési helyén helyezték el, hogy biztosítsák védelmét a túlvilági életben. Az i.e. 3. század végéről származó szobrokat 1974-ben fedezték fel, amikor helyi gazdák ásatásokat végeztek Senhszi tartomány Lintung kerületében. Az alakok mérete változó, a legimpozánsabbak a tábornokok, akik a hadsereg vezetőit képviselik. A gyűjteményben megtalálhatók harcosok, díszes szekerek és lovak is, mindezek együtt egy lenyűgöző és élethű képet festenek a régi kínai harci kultúráról.
A 2007-es adatok alapján három különböző gödörben több mint 8000 katona, 130 szekér 520 lóval, valamint 150 lovassági ló található, amelyek többsége a Csin Si Huang-ti mauzóleuma melletti gödrökben maradt meg. Ezen kívül más gödrökben is felfedeztek terrakotta alakokat, amelyek nem katonai jellegűek; köztük tisztviselők, akrobaták, erőművészek és zenészek is megtalálhatóak. A harcosokat életnagyságban formázták meg, magasságuk általában 175 cm és 200 cm között változik, a tisztek jellemzően magasabbak. A figurák magassága, azonos megjelenése és frizurájuk a rangsor szerint eltérő, míg az arcuk minden egyes példány esetében egyedi vonásokkal bír.
A legtöbb figura kezdetben valódi fegyverekkel volt felszerelve, ami jelentősen hozzájárult volna a valóság érzetéhez. Azonban ezeknek a fegyvereknek a többsége, a hadsereg megalakulását követően, vagy eltűnt, vagy egyszerűen elkorhadt. Ennek ellenére több mint 40 000 bronzból készült fegyverkerült napvilágra, köztük kardok, tőrök, lándzsák, csatabárdok, szablyák, pajzsok, számszeríjak és azok kioldói.
A kardok különféle fémek, mint réz, ón, valamint nikkel, magnézium és kobalt ötvözetéből készülnek. Néhány darabon olyan feliratok találhatók, amelyek arra utalnak, hogy gyártásuk i.e. 245 és 228 között zajlott, ami azt jelzi, hogy ezeket a temetések során használták.
A terrakotta hadsereg felfedezése 1974. március 29-én történt, amikor egy gazdálkodó, Yang Zhifa, öt testvére és szomszédja, Wang Puzhi, kutatás közben bukkantak rá a híres figurákra. Ez a felfedezés a Li-hegyen zajlott, körülbelül 1,5 kilométerre keletre a Csin császár sírjától, egy olyan területen, amely gazdag földalatti forrásokban és vízfolyásokban. A terület története évszázadok óta tele van legendákkal és történetekkel, amelyek terrakotta figurák és a Csin nekropolisz maradványainak említésével foglalkoznak, mint például tetőcserepek, téglák és falazatdarabok. E felfedezés hatására a kínai régészek, köztük Zhao Kangmin, alapos nyomozásba kezdtek, amely végül a legnagyobb terrakotta figuracsoport felfedéséhez vezetett. A régészeti terület azóta múzeumkomplexummá alakult, ahol a legnagyobb gödröt egy fedett szerkezet védi. Érdemes megemlíteni, hogy a terrakotta hadsereg csupán egy része egy sokkal nagyobb nekropolisznak, amelynek területe körülbelül 98 négyzetkilométert ölel fel, és a talajradar vizsgálatok során még több titok vár felfedezésre.