Kíméletlen verseny zúzza szét a magyar utazási irodák sorait.


A hazai turisztikai piacon egyre élesebb árverseny bontakozik ki, amelyet új, külföldi hátterű vállalatok, köztük a lengyel ITAKA vezet. Az ITAKA gyorsan reagál a piaci változásokra, agresszív árképzéssel és rendkívül kedvező last minute ajánlatokkal igyekszik megerősíteni pozícióját, akár veszteségek árán is. A piac szakértői meg vannak győződve arról, hogy ez a kiélezett verseny továbbra is folytatódik, ami különösen megnehezíti a kisebb cégek helyzetét.

A hazai utazási piacon jelentős árverseny bontakozott ki, amelynek motorját elsősorban a külföldi hátterű cégek adják. Olyan kedvező árak mellett nyílhatnak meg a dél-európai tengerpartok kapui, amelyekre már jó ideje nem volt példa. Az utazás most sokkal elérhetőbbé vált, mint valaha, és a lehetőségek széles skálája várja a nyaralni vágyókat.

Ezt a kíméletlen árversenyt nem bírta az Unitravel, a cég június 10-én jelentett fizetésképtelenséget.

"Megölték az Unitravelt", ezzel a mondattal zárta azt a közleményét, amelyben bejelentette, hogy nem tudja a továbbiakban vállalni a leszerződött utak teljesítését - írja a Portfolio.

Budapest Főváros Kormányhivatala döntése értelmében az UNITRAVEL Kft. került törlésre az utazási vállalkozók nyilvántartásából. Ezen kívül az iroda egy évre eltiltásra került az utazásszervezői tevékenység folytatásától.

Az Unitravel, egy közel négy évtizede működő magyar utazási vállalat, úgy véli, hogy a turizmus területén tapasztalható válság legfőbb forrása a piaci viszonyok drámai megváltozása. Az utóbbi időszakban több új, külföldi vállalkozás jelent meg Magyarországon, amelyek szinte korlátlan pénzügyi forrásokkal rendelkeznek. Ezek a cégek rendkívül alacsony árakat kínálnak és agresszív marketingstratégiákkal próbálják megszerezni a vásárlók figyelmét. Ennek következtében a hagyományos magyar utazási irodák, így az Unitravel számára is, szinte lehetetlenné vált a verseny és a fennmaradás a piacon.

Az UNITRAVEL közleményében nem nevesítette, de körülírta a magyarországi ITAKA-t, amely lengyel tulajdonossal a háta mögött alig 3 év alatt komoly árversenybe kezdett - olvasható a Portfolio cikkében.

Úgy tűnik, hogy jelentős veszteségeket is felvállalva hajlandóak küzdeni a minél nagyobb piaci részesedésért - írja a lap.

Az ITAKA weboldalán igazi csodának tűnik, hogy létezik egy görögországi utazási lehetőség, ahol a hirdetett megtakarítás meghaladja a valós költségeket. A kínálatban szerepel egy 8 napos repülős út, ellátás nélkül, egy 2 csillagos szállodába, mindössze 165 ezer forintért. Ez a last minute és ultra last minute ajánlatok között is kimagasló lehetőségnek számít.

Ahogy egy piaci szereplő fogalmazott a Portfolio megkeresésére: ennyiért a Balatonra se nagyon lehet eljutni.

Az ITAKA véleménye szerint az a vád, miszerint "önköltségi ár alatt" értékesítik az utakat, túlságosan is leegyszerűsíti a turisztikai iparág működését. Kijelentésük alapján ők is a nyereség maximalizálására törekednek, és nem csupán a piaci árak manipulálására.

"Bizonyos helyzetekben, például a last minute kedvezmények esetén, valóban előfordulhat, hogy az árak az önköltség alá esnek. Miért? Mert amikor repülőgépet bérlünk, vagy szállodai szobákra szerződünk, ezek a költségek akkor is fixek, ha végül nem tudjuk eladni az utat. Egy last minute értékesítés - még ha alacsony áron is történik - csökkenti a veszteségünket az adott ülőhelyen" - közölte a Portfolio megkeresésére Vytautas Kaikaris az ITAKA Hungary ügyvezetője.

Az ügyvezető véleménye szerint ez egy elterjedt gyakorlat az iparágban, különösen akkor, amikor a túlkínálat jellemzi a piacot.

Más szolgáltatók is előállnak olyan last minute ajánlatokkal, melyek az önköltségi ár alatt mozognak, miközben igyekeznek feltölteni a gépeiket, éppúgy, mint mi. Vytautas Kaikaris hangsúlyozta, hogy ezekben a szituációkban az utazó az egyetlen igazi győztes. Szerinte a piac túlkínálata komoly kihívást jelent.

Termes Nóra, az IBUSZ Utazási Irodák Kft. hálózati- és marketing igazgatója a Portfolio érdeklődésére kifejtette, hogy az IBUSZ-nál már a téli hónapokban észlelték a lehetséges visszaesést az utazási piacon az idei év folyamán.

A várakozás be is igazolódott, az elmúlt évekhez képest jóval többen az utolsó percig kivárnak a foglalásokkal is, de a kisebb irodák számára újabb csapást jelentett a Magyarországon néhány éve megjelent konkurensek árazása, azzal ugyanis gyakorlatilag igen nehéz felvenni a versenyt - hangsúlyozta Termes Nóra.

Az IBUSZ vezetője kifejtette, hogy a jelenlegi trendek szerint az utazni vágyó vendégek átlagosan 250-350 ezer forintot szánnak egyhetes külföldi nyaralásukra. Ebből az összegből az utazók közeli indulás esetén apartmanban, vagy 3-4 csillagos szállodában félpanziós ellátást kaphatnak, charter járattal. Érdemes megemlíteni, hogy az utazás előtt 1-2 héttel gyakran találhatók last minute ajánlatok is, amelyek akár 150-200 ezer forint körüli árakon elérhetők. Ezek azonban általában csak ellátás nélküli apartmanszállást kínálnak a repülőút mellett.

Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke kifejtette, hogy a piacon jelenleg túlkínálat tapasztalható, különösen a charteres tengerparti nyaralások terén. Ez a helyzet minden utazásszervezőt arra ösztönzött, hogy árakat csökkentsenek és jelentős akciókat indítsanak, ezáltal pedig megkezdődött egy intenzív árverseny.

A beszerzési ár alatti értékesítés sem törvénytelen, ha nem dömpingszerű, de mindenesetre furcsa jelenség június hónapban augusztusi last minute utakat hirdetni, mert az nyilvánvalóan nem tekinthető annak - mondta el Molnár Judit.

A Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke szerint az elmúlt évek erőteljes szezonjai után most jön el a magyar utazási piacon a kijózanodás időszaka és elengedhetetlen, hogy racionális, megalapozott döntések alapján történjék a kapacitások lekötése.

Az ITAKA nagyon erős hátterű cég, nem véletlen, hogy 2023-ban az 1 milliárd forintos veszteséget is elviselte. Tavalyról még nincs adat arról, hogy milyen évet zárt. Sok függ attól, hogy a lengyel tulajdonos miként áraz majd, vagy meddig tartanak ki a nagy szereplők az alacsony árak mellett.

Iparági szakértők véleménye szerint a nagyvállalatok esetében nem várhatóak komoly problémák, viszont a kisebb cégek esetleg nehézségekkel szembesülhetnek.

"Molnár Judit kifejtette, hogy nem hiszi, hogy csődhullám közeledne, azonban az idei év nyereségessége valószínűleg alacsony szinten fog alakulni."

Related posts