Emelkedő árak és fokozódó import: ez vár az európai műanyagiparra a jövőben.

Alaposan átalakuláson megy keresztül a műanyagipar Európában. A következő években a polimerpiacon gyakran változó, volatilis árak lesznek jellemzők, 2030-tól pedig a regranulátumok importjára szorul majd a kontinens.
Bűdy László, a myCEPPI igazgatója korábbi elemzésében arról írt, hogy a műanyagipar súlyos kihívásokkal néz szembe Európában: az energia árak tartósan magasak, amely kihat a polimer, regranulátum árakra, de magára műanyag-feldolgozás költségeire is. Milyen konkrét hatásokkal jár a piac átalakulása?
A kiszámíthatatlan kínálati helyzet következtében a 2025-ös és 2026-os évekre vonatkozó polimerek árainak alakulása is kétséges. Bűdy szerint az árakat 2027-ig a kínálati tényezők fogják dominálni, ami azt jelenti, hogy a piacot jellemzően ingadozó és bizonytalan polimerárak fogják jellemezni.
A szakember szerint 2027-2028-ig általános piaci konszolidáció zajlik mind a polimergyártásban, mind a műanyag-feldolgozásban. Ennek eredményeként Európában várhatóan kevesebb polimergyártó és műanyag-feldolgozó lesz, ami ahhoz vezethet, hogy 2027-től új piaci egyensúly alakulhat ki: magasabb, de stabilabb árakra számíthatunk a polimerek és a műanyag késztermékek esetében.
Bűdy László kiemelte, hogy az európai polimerportfóliók kezdetben egyszerűsödni fognak, de 2027-től diverzifikáció és specifikusabb termékek felé mozdulhatnak el a szereplők. A kiváló minőségű poliolefin regranulátumok iránti kereslet növekedni fog - a nagy mennyiségben és szabványos minőségben rendelkezésre álló regranulátumok ára jelentősen, akár 50 százalékkal magasabb lesz, mint a szűz típusoké.
A 2030-tól életbe lépő új rendeletek által megkövetelt kereslet kielégítésére az európai regranulátum-kínálat nem fog elegendő mennyiséget biztosítani. A műanyagipar szereplői, ahogyan azt az autopro.hu is jelezte, folyamatos regranulátum-importra számítanak. Ha leegyszerűsítjük a helyzetet, elmondható, hogy Európában a várakozások szerint nem lesz elegendő műanyaghulladék ahhoz, hogy a gyártók megfeleljenek a szigorú újrahasznosítási követelményeknek. Ezért elkerülhetetlenné válik a regranulátum, sőt akár hulladék importálása az európai piacra.
A legnagyobb probléma, hogy a jelenlegi regranulátum árak mellett nem az európai újrahasznosítók jelentős része rövid távon tönkre megy, a 2024 végén beindult csődhullám még sok vállalkozást fog elsodorni.
A myCEPPI szeptemberi rendezvényén, a Central European Plastics Meetingen (CEPM) a műanyagiparra nehezedő problémák, kihívások megfogalmazása mellett egyfajta útmutatást szeretnének adni az iparág számára. A CEPM első napja a problémák azonosításával, a vegyipar kilátásaival foglalkozik majd, a második napon az iparágat érintő termelési kihívások lesznek fókuszban műszaki és csomagolási területen. A harmadik napon a lehetséges megoldásokról, a kutatás napi rutinná tételéről lesz szó egy konferencia keretei között.
Az eseményt 2025. szeptember 16-a és 18-a között rendezik meg Budapesten, az Eiffel Műhelyházban. Jelenleg 50 százalékos a telítettség, azaz már most komoly az érdeklődés a CEPM iránt, érdemes időben jelentkezni! A korábbi évekhez hasonlóan B2B meetingek, kiállítások és konferenciákra is sor kerül a rendezvényen.
Regisztrációra az alábbi weboldalon van lehetőség: https://www.plasticsmeeting.com/signup.