Magyarország és Törökország történelmi jelentőségű energetikai megállapodást írt alá, amely új dimenziókat nyithat meg a két ország közötti együttműködésben. Ez a megállapodás nemcsak gazdasági, hanem geopolitikai szempontból is jelentős, hiszen hozzájáru

A MOL-csoport és a Turkish Petroleum koncessziós szerződéseket írt alá a Magyar Energiaügyi Minisztériummal két magyarországi terület, Tamási és Buzsák közös szénhidrogén-kutatására.
A megállapodást Budapesten írta alá Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója, valamint Ahmet Türkoğlu, a Turkish Petroleum elnök-vezérigazgatója. Az eseményen részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, továbbá Alparslan Bayraktar török energiaügyi miniszter is.
Tavaly ősszel, öt év szünet után, az Energiaügyi Minisztérium új bányászati koncessziók kiírását jelentette be, hangsúlyozva a hazai termelés növelésének és az importfüggőség csökkentésének jelentőségét. A MOL összesen öt koncesszióra pályázott, és négyet sikeresen megnyert. Kiskőrös és Hatvan térségeit önállóan fejleszti, míg a dél-dunántúli Buzsák és Tamási területeket a Turkish Petroleum leányvállalatával, a TPOC Ltd-vel együttműködve kívánja hasznosítani.
A két energetikai vállalat 2024 októberében Isztambulban ünnepélyes keretek között aláírta az együttműködési szándéknyilatkozatot, amelyben megerősítették közös érdeklődésüket kutatási, mezőfejlesztési és kitermelési projektek iránt. A megállapodás fókuszában a Kaszpi-térség, Törökország, Észak-Afrika, a Közel-Kelet, valamint Közép- és Kelet-Európa áll, ahol a felek szeretnék kihasználni a régió kínálta lehetőségeket és potenciált.
Az aláírási ceremónia alkalmával Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: "Ez a mai esemény a hónapok óta tartó, fáradságos munka megkoronázása, amely során a MOL és a TPAO együttműködését új magasságokba emeltük. A TPAO belépése a magyar kutatás és termelés piacára világosan tükrözi a magyar üzleti környezetbe vetett bizalmat. A körülöttünk zajló viharos geopolitikai viszonyok közepette az üzleti kapcsolatok értéke soha nem volt ennyire fontos."
Ahmet Türkoğlu, a Turkish Petroleum elnök-vezérigazgatója kiemelte: "A MOL-lal Azerbajdzsánban kialakított erős és tartós partnerségünk révén számos közös befektetést valósítottunk meg. Ez az együttműködés új lehetőségek feltérképezésére ösztönöz minket. A jövőre tekintve célunk, hogy ezt a kedvező dinamizmust kihasználva új közös vállalkozásokat indítsunk a MOL-lal különféle régiókban."
A két vállalat közötti együttműködés nem újkeletű, hiszen már korábban is közösen részt vettek szénhidrogén-kutatási és kitermelési projektekben. Például 2020 óta az azerbajdzsáni ACG (Azeri-Chirag-Gunashli) mélytengeri mezőn végeznek közös munkát, míg 2014 óta az orosz Baitugan mezőn is együtt fejlesztik a lehetőségeket.