Márciusra már túlléptük a költségvetési hiánycél 61%-át.

Március végén a központi alrendszer államháztartása még sosem nézett szembe 2554,1 milliárd forintos hiánnyal, ami figyelemre méltóan magas szám.
Államháztartási hiány az adott év első három hónapjában:
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) legfrissebb tájékoztatása alapján a központi költségvetés hiánya elérte a 2458,4 milliárd forintot. Ezzel szemben az elkülönített állami pénzalapok 19,3 milliárd forintos többletet könyvelhettek el, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 115 milliárd forintos hiányt jeleztek.
Ez azt is magában foglalja, hogy a 2025-ös államháztartási hiánycél, amely 4122,9 milliárd forint, március végére a cél több mint felét (61,9 százalékát) teljesítette a magyar gazdaságpolitika.
A helyzetet jól tükrözi, hogy a tárca legfrissebb tájékoztatása szerint március hónapban a központi alrendszer hiánya 831,2 milliárd forintot ért el, ami meghaladja a várt időarányos teljesítményt. Ennek okai között szerepel, hogy bizonyos adóbevételek nem teljesültek a vártnak megfelelő ütemben, ami a befizetési határidők eltérésére vezethető vissza. Ezen kívül, a kiadási oldal is jelentős kifizetéseket mutatott - hasonlóan az előző évekhez - különösen az állami közszolgáltatások és közüzemi díjak terén. Ez utóbbi részben a rezsivédelmi támogatásokkal és a téli hónapokhoz kapcsolódó kifizetésekkel függ össze.
- utalt a minisztérium Nagy Márton korábbi kijelentésére, miszerint az árrésstop ellenére sem csökkent az áfabevétel mértéke. Bár konkrét számokkal majd csak a részletes adatok ismeretében találkozhatunk.
A kamatkiadásokra is kiterjedt a vizsgálat, és a megállapítások szerint ezekre vonatkozó kifizetések március végéig elérték a 1553,7 milliárd forintot. Ez az összeg 312,4 milliárd forinttal haladja meg az előző év hasonló időszakában regisztráltakat, ami elsősorban a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) bizonyos sorozatai és a dollárkötvények kamatfizetési időpontjainak ütemezésével magyarázható.
Az NGM szerint meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra fordított összegek is. Március végéig - a 13. havi nyugdíjjal és ellátással együtt - nyugellátásokra és nyugdíjszerű ellátásokra három hónap alatt 2 189,5 milliárd forintot fizettek ki.