Már senki nem érdeklődik a lakásbiztosítások iránt - Világgazdaság A lakásbiztosítások iránti kereslet drámai mértékben csökkent, és úgy tűnik, hogy a lakosság egyre inkább elfordul ettől a pénzügyi védelmi formától. Az okok mögött számos tényező húzódik
Úgy fest, hogy Magyarországon a lakásbiztosítást kötő háztartások aránya elérte a tetőfokát. Ezen kívül sokan a biztosításon kívül is hangsúlyozzák a biztonság fontosságát, mint például a biztonsági ajtók, rácsok és akár a kutyák szerepét. Vidéken pedig az emberek közötti összetartás és kölcsönös támogatás is jelentős tényező, ami növeli a közbiztonság érzését.
A K&H Bank 2024 harmadik negyedévében készült felmérése szerint a 30-59 év közöttiek a lakásbiztosítást használják leggyakrabban ingatlanjuk védelmére, illetve az anyagi károk mérséklésére. A felmérés alapján a válaszadók jelentős többsége - 80 százaléka - lakásbiztosítással védekezik. A több pénzből élők nyitottabbak a drágább, de többet kínáló szerződések megkötésére - írja a bank közleményében.
A szomszédok összefogásában - mármint abban, hogy figyelnek egymás lakására - főként a falvakban élők bíznak. Ezt a védelmi módszert a legkisebb településeken lakók 77 százaléka említette, míg a budapestiek körében csak 59 százalék volt ez az arány. Ez a módszer is népszerűbb a magasabb jövedelműek körében.
Egyre több védelem: rácsok és kutyák
A biztonsági ajtók és rácsok jelentősége már 2023-ban is egyre inkább előtérbe került, hiszen az emberek körében országos szinten a védelem e formáját a válaszadók közel 43%-a említette. Budapesten ez az arány még magasabb, elérve a 67%-ot, ami jól mutatja a fővárosi lakosság fokozott biztonság iránti igényét. A házőrző kutyák tartása is népszerű választás, hiszen a megkérdezettek 42%-a számolt be erről, különösen a nőknél, ahol ez az arány 49%-ra emelkedik. A falvakban élők esetében a házőrző kutyákban bízó válaszadók aránya 62%, míg a házban lakók körében 55%. A védekezési módszerek közül a közterületi járőrözést is sokan fontosnak tartják: a K&H felmérése szerint a válaszadók 42%-a bízik a hatósági emberek jelenlétében a közterületeken.
Míg tavaly ezt a védekezési módszert csak a megkérdezett 25 százaléka tartotta fontosnak, idén 33 százalékra nőtt ez a mutató. A távfelügyeletet is a budapestiek, a fiatalabbak, továbbá a házban élők tartják az átlagosnál fontosabbnak.
Aki szeretett volna, már régóta megkötötte a lakásbiztosítást.
A K&H legfrissebb felmérése rávilágít egy érdekes jelenségre: a lakásbiztosítással nem rendelkezők aránya továbbra is viszonylag alacsonyan, 15 százalékon stagnál. Ez a tendencia az elmúlt három-négy évben is megfigyelhető volt. Érdemes azonban megemlíteni, hogy a közepes és alacsony jövedelmű háztartások esetében ez a szám magasabbra, 22, illetve 19 százalékra emelkedik, ami arra utal, hogy ezek a csoportok különösen nagyobb kockázatnak vannak kitéve a biztosítás nélküli helyzet miatt.
A bank legfrissebb jelentése szerint a 50 év felettiek és a magasabb jövedelmű csoportok hajlamosabbak arra, hogy széleskörű biztosítást kössenek, amely nemcsak ingatlanjaikat, hanem ingóságaikat is védi. Ezzel szemben a harmincas és negyvenes éveikben járó személyek jellemzően csupán lakásbiztosítást választanak, fókuszálva otthonaik védelmére.