Már számos település ivóvízében felfedezhető a fonálféreg, ami aggasztó jelenségnek számít.


A Nematoda nevű féreg lárvája nem csupán Pilisen, hanem Monorierdő ivóvízhálózatában is felfedezésre került. A városban már végrehajtották az első ivóvízhálózati öblítést, így hamarosan kiderül, hogy a víz biztonságosan fogyasztható-e - értesült az Index.

Az óvintézkedések bevezetése ellenére több városban már el is indultak a szükséges lépések. Pest vármegye egyes településein pedig aktívan dolgoznak azon, hogy a közösségi médián keresztül megnyugtassák a lakosságot az ivóvíz biztonságos fogyaszthatóságával kapcsolatban.

A helyi önkormányzat a Dabas és Környéke Vízügyi Kft.-től (Daköv) kért tájékoztatást, ám a cég határozottan kijelentette, hogy a szennyezés forrása nem az ő üzemeltetésükben keresendő, és mindössze egyetlen utcát érint a problémás helyzet.

László Attila polgármester rendszeresen tájékoztatja a közönséget a legfrissebb fejleményekről a Facebook-oldalán. Legutóbb arról számolt be, hogy saját szemével látta azokat a cérnavékony, mindössze 4-5 milliméter hosszú élőlényeket a vízben, amik már a közösségi médiában is felkeltették a figyelmet, hiszen képek is készültek róluk. A helyzet komolyságát mutatja, hogy a fővárosi kormányhivatal azonnali intézkedéseket hozott: elrendelte a pilisi ivóvíz fogyasztási tilalmát, továbbá kötelezte az ivóvíz-szolgáltatót, hogy minden lakos számára napi 3 liter ivóvizet biztosítson.

A polgármester most egy különleges felhívást fogalmazott meg a település lakói számára. Ebben megosztotta a lakossággal, hogyan járulhatnak hozzá ahhoz, hogy a hálózati mosatás során keletkező üledékek teljes mértékben eltűnjenek a saját ingatlanjaikhoz vezető csövekből.

A javaslatok között fontos megemlíteni, hogy a saját ingatlanokban található vízszűrőket alaposan öblítsük le, továbbá a mosható fémbetétes szűrőket célszerű kefével gondosan megtisztítani.

Mindeközben Borbás Viktor, Monorierdő polgármestere közölte, hogy január 22-én a Daköv Kft. egy lakossági bejelentés miatt soron kívüli ivóvízvizsgálatot kért Monorierdő területén, és határértéket meghaladó Nematoda- és egyéb férgek értékeket mértek, így tűrhető minősítést kapott. Január 23-án elvégezték a rendkívüli ivóvízhálózati öblítést, az újabb mintavétel pedig megállapította, hogy emberi fogyasztásra alkalmas a víz, ennek ellenére az önkormányzat biztosítja január 24-én az ivóvizet a monorierdeieknek.

Időközben Darázsi Kálmán, Monor polgármestere is közölte, hogy független vizsgálatot rendelnek el a településen, nem bízzák a Daköv csütörtöki mintavételének eredményeire az ivóvízfogyasztást.

Related posts