Matolcsy György és csapata mostantól a forint jövőjének alakítói, és mindenki izgatottan várja a következő fontos bejelentést.


A befektetők érdeklődése most a Magyar Nemzeti Bank körül forog, hiszen kedden újra összeül a Monetáris Tanács, hogy megvitatja a kamatpolitika alakulását.

- nyilatkozta lapunknak Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior elemzője. Véleménye szerint "bár az infláció csökkentése lehetőségét nyújtja a kamatok mérséklésére, a közelgő amerikai választásokkal kapcsolatos bizonytalanság komoly zűrzavart hozott a pénzpiacokra. Ez pedig hátrányosan befolyásolta a feltörekvő piaci devizákat, és a hangulat Trump megválasztása után sem állt helyre teljesen."

Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum vezető elemzője, a novemberi kamatdöntés kapcsán egyértelmű tartásra számít. Kiemelte, hogy az októberi, vártnál alacsonyabb inflációs adatok és a harmadik negyedév gyenge gazdasági teljesítménye ellenére a kamatok csökkentésére egyelőre nem kerül sor.

Szeptember vége óta a forint jelentős gyengülést mutatott, amit elsősorban az amerikai dollár erősödése és a tengerentúlon várható kamatcsökkentések iránti fokozódó piaci elvárások is felerősítettek.

- magyarázta Árokszállási, aki úgy véli, hogy ezek a körülmények néhány hónapon keresztül megakadályozzák az MNB kamatcsökkentési politikájának folytatását.

- tette hozzá a szakértő. "A vártnál gyengébb GDP-adatok miatt vélelmezhető, hogy a gazdaság ciklikus pozíciója még erőteljesebben dezinflációs hatásúvá válhatott".

Eközben a forint további jelentős gyengülése fundamentális oldalról kevésbé valószínű: a folyó fizetési mérleg jelentős többlete például nem igazán támasztaná alá a forint folytatódó gyengülését

Árokszállási szerint az amerikai dollár erősödése nem kedvez a feltörekvő piaci devizáknak. Hozzátette, hogy a dollár már az amerikai elnökválasztás előtti hetekben is jelentős növekedést mutatott. Donald Trump győzelme ugyan valóban fokozta a magasabb kamatok lehetőségét az Egyesült Államokban, ám kérdéses, hogy az elnök által beharangozott intézkedések közül melyek valósulnak meg a gyakorlatban.

- jegyezte meg a szakértő. Meglátása szerint hazánkban az infláció 2025 nagy részében a megengedett keretek között maradhat, ami kedvező feltételeket teremt a következő évi kamatcsökkentésekhez. Ezt tovább erősítheti, hogy a Fed - Trump miatt táplált aggodalmak ellenére - valószínűleg a jövő évben is folytatja a kamatok mérséklését.

"Árokszállási Zoltán előrejelzése szerint 2025 második negyedévétől fokozatosan megkezdődhet a kamatok csökkentése Magyarországon. A szakértő úgy véli, hogy a jövő év végére az alapkamat 5,75 százalékra süllyedhet."

A Trump kereskedelmi politika továbbra is hatással van a piaci mozgásokra, hiszen a dollár folyamatosan erősödik. Eközben a forint az euróval szemben a 411-es szintet is túllépte. A múlt hét második felében azonban pozitív hírek érkeztek, amelyek kedvezően befolyásolták a forint teljesítményét.

Szerdán a piacon egy érdekes vélemény látott napvilágot, miszerint az MNB akár februárig is képes lehet megőrizni a jelenlegi kamatszintet.

- hívta fel a figyelmet Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Csütörtökön Gulyás Gergely sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a márciusban várható új jegybanki vezetés érkezése nem indokol gyors kamatcsökkentést.

A legfrissebb hírek szerint a forint az euróval szemben korrekciót mutatott, de a dollárral szembeni teljesítménye már nem volt olyan kedvező. Csütörtökön a dollár árfolyama 389,08 forintra emelkedett, ami 2022. december 13. óta a legmagasabb értéknek számít. Összességében elmondható, hogy a múlt héten a forint gyengült a főbb devizákhoz képest.

Cikkünk megírásának időpontjában, hétfő délben, az euró ára 409 forintra, míg a dolláré 388 forintra rúg.

Related posts