Még mindig nem tudtunk konszenzusra jutni az egymilliós átlagbér kérdésében.


Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hivatalosan még nem osztotta meg a részleteket, úgy tűnik, hogy a várakozásoknak megfelelően alakultak a dolgok, és...

Nem tudtunk közös nevezőre jutni a hároméves bérmegállapodás kapcsán.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) ma tartotta meg ülését, ahol számos fontos téma került napirendre.

Már a reggel első fényei között világossá vált, hogy a kormányzat ambiciózus politikai célkitűzései, mint például a minimálbér ezer euróra, illetve a bruttó átlagkereset egymillió forintra emelése három év múlva, nem valósulhatnak meg anélkül, hogy a munkaadói adóterheket ne csökkentenék. A tárgyalások a versenyszférával csak akkor lehetnek érdemben folytathatók, ha ez a lépés megvalósul, hiszen a munkaadók tehermentesítése kulcsszerepet játszik a béremelések előmozdításában.

A jelenlegi helyzetre jellemző, hogy több adat is napvilágot látott a tárgyalások során. A Portfolió értesülései szerint a minimálbér jövőre várhatóan 9 vagy 10 százalékkal emelkedhet, és a következő két évben a növekedés mértéke még ennél is jelentősebb lehet. Az előrejelzések szerint a következő három év átlagában körülbelül 12 százalékos emelkedés várható. A források alapján az emelések ütemezése két lehetséges mintát követhet: az egyik a 9-13-14 százalékos, míg a másik a 10-12-14 százalékos növekedést célozza meg a következő három évben.

A Mandiner névnélküli forrása azt közölte, hogy gyakorlatilag megállapodtak a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány a három évre, 2025-re, 2026-ra és 2027-re szóló bérmegállapodás részleteiről, sőt, a végleges szöveget holnap fogadhatják el a felek. A portál szerint az már biztosra vehető, hogy éves átlagban 12 százalékkal nőhet a kötelező legkisebb kereset, ám az évenkénti emelés mértéke még nem végleges.

Valószínűleg a Világgazdaság beszámolója állhat a legközelebb a valósághoz, ugyanis a portál Perlusz Lászlót, a Vállalkozások és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkárát idézve arról ír, hogy

nincs megállapodás, illetve csak abban állapodtak meg a résztvevő felek, hogy továbbra sem mondanak részleteket, és néhány nap múlva folytatják.

A munkáltatók képviselője továbbra is optimista, hogy a jövő héten, várhatóan hétfőn megrendezésre kerülő VKF fordulón végre sikerül véglegesíteni a megállapodást.

Perlusz László hozzátette azt is, hogy mindenki próbál elmenni a falig, vagy azon túl is. Arra a kérdésre, hogy a kormány tett-e bármilyen javaslatot vagy engedményt, ahogy korábban a munkaadói oldal kérte, azt válaszolta, hogy a kormány is kompromisszumkész és megpróbál elmenni falig.

- nyilatkozta a vg.hu-nak a VOSZ főtitkára, megjegyezve, hogy a lényegi elemeket figyelembe véve akár már ma is megköthették volna az egyezséget, azonban még néhány napot várniuk kell erre.

Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke is optimistán nyilatkozott a VKF mai ülése után, hiszen a tárgyalások kedvező irányba kezdtek el haladni számukra.

- nyilatkozta a portálnak a Liga vezetője. Kifejtette, hogy igyekeztek visszatérni egy korábbi szövegtervezethez és az eredeti elképzeléseikhez, amelyet a munkaadói oldal javaslatai szerint próbáltak módosítani. Ennek eredményeként megszületett egy új tervezet, amelyet most mindenki a tagszervezeteivel fog egyeztetni.

Mint ahogy korábban említettük, a munkaadók továbbra is állami támogatást remélnek, hogy lehetőségük nyíljon jelentős, kétszámjegyű béremeléseket biztosítani a dolgozóik számára.

Related posts