Csak néhány nap van hátra ahhoz, hogy az újévi fogadalmát megőrizze az, aki a legkitartóbbak sorába vágyik lépni.
Valóban sokan újévkor elhatározzák, hogy egészségesebb életmódot folytatnak, vagy hogy jobban ápolják kapcsolataikat. Aztán, ahogy telik-múlik a január, ezek a fogadalmak gyakran a feledés homályába merülnek. Kutatásokat és statisztikai elemzéseket tanulmányozva azt a megállapítást tettem, hogy a válasz "igen, de...". Ennek ellenére a fogadalmaknak még mindig van némi pozitív hatása. Emellett felfedeztem néhány hasznos stratégiát is, amelyek segíthetnek abban, hogy a fogadalmak ne csak ígéretek maradjanak, hanem valóra váljanak.
Az újévi fogadalmak színes palettáján a január elsejei lelkesedés olyan, mint egy friss, ropogós gyümölcs: ígéretes, de sajnos gyakran hamar romlásnak indul. Sokan tapasztalhatják, hogy a szilveszteri fogadalmak fénye gyorsan megfakul, és a hónap végére sokan már elfelejtik, mit is ígértek maguknak. Én magam is, lelkes hobbitriatlonosként, már több mint egy évtizede visszatérek az uszodába, és minden január első hetében szembesülök azzal a jelenséggel, hogy a medence hirtelen megtelik, és az öltözőben is szokatlanul sok olyan ember téblábol, aki láthatóan most próbálja felfedezni az utat a szekrényektől a vízig. A hónap második felére azonban a sávok ismét kiürülnek, és csupán néhány kitartó sportoló marad, akik már régóta a víz szerelmesei.
De tényleg így van ez, vagy csak megzavar az előítéletesség, és azért hiszem ezt, mert ezt akarom látni? Szerencsére tudományos kutatások is készültek a témában, pont azért, hogy a személyes megfigyelés problémáit kiszűrjék. Az egyik legtöbbet idézett ezek közül John Norcross stanfordi professzoré, aki úgy számolt: január első két hete után a fogadalmat tévők 71 százaléka tart még ki, január végére már csak 64, és fél év után adja fel az emberek több, mint fele. Sajnos ezzel a kutatással van egy baj: már több, mint húsz éve készült, és azóta megváltoztak a szokások is. Az újabban készültek közül a legnagyobb mintás, reprezentatív felmérés alapján készült, szóval nem csak egy "kattints ide, aztán lesz valami" jellegű a YouGovnak az a kutatása, amely szerint