Ismételten uniós jogszabályokba ütköztünk, amikor elutasítottuk a kannabisz új minősítésének elfogadását.


Laila Medina, az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának főtanácsnoka csütörtökön kifejtette, hogy Magyarország megsértette az uniós jogot, amikor az ENSZ Kábítószer-bizottságának egy ülésén a kannabisz és a hozzá kapcsolódó anyagok átminősítéséről szóló szavazáson olyan módon voksolt, ami ellentétes az Európai Unió Tanácsának határozatával.

2020 decemberében a WHO a kannabiszra és a hozzá kapcsolódó anyagokra vonatkozó ajánlásait vitatta meg, melynek során Magyarország kétszer is az uniós irányvonallal szemben foglalt állást. Ez a lépés különösen figyelemre méltó, mivel az uniós tagállamok kormányait összefogó tanács novemberi döntése kötelező érvényű volt a tagállamokra nézve.

A szóban forgó uniós álláspont elfogadásához nem volt szükség egyetértésre, és a magyar kormány a tanácsban ellenszavazott.

Az Európai Bizottság ezt követően kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen az uniós bíróságnál arra hivatkozva, hogy az ország nem teljesítette a tanácsi határozatból eredő kötelezettségeit, megsértette az EU kizárólagos hatáskörét, valamint a lojális együttműködés elvét.

Medina főtanácsnok állásfoglalása szerint a kereset megalapozott, és a bíróságnak vizsgálnia kell az esetleges hatásokat az uniós külpolitika egységességére, függetlenül attól, hogy a jogsértés a múltban történt és visszafordíthatatlan.

A főtanácsnok rámutatott, hogy egy tagállam nem hivatkozhat a tanácsi határozat jogellenességére védekezésként, ha ezt a jogszerűséget előzetesen nem vitatta meg a bíróság előtt. Magyarország, miután a tanácsban ellenszavazott a határozatra, nem szabadult meg a jogszabályok betartásának kötelezettsége alól, és fennállt a kötelezettsége, hogy azt végrehajtsa.

Medina kiemelte, hogy a tanácsi határozat figyelmen kívül hagyása komoly veszélyt jelent az unió külső tevékenységeinek összhangjára, továbbá sérti a jogállamiság alapelveit is. Mivel a kábítószerjegyzékek módosítása közvetlen hatással van az uniós jogra és a tanácsi kerethatározatra, ezek a kérdések kizárólag az EU hatáskörébe tartoznak.

A főtanácsnok álláspontja szerint Magyarország a szavazásával, amely ellentétes volt az uniós irányelvekkel, megszegte az unió külső hatásköréből fakadó kötelezettségeit. Ezen kívül az uniós álláspont nyílt elutasításával, valamint a többi tagállam kellő tájékoztatásának elmulasztásával a lojális együttműködés alapelvét is megsértette.

Medina ezért azt javasolja az Európai Unió Bíróságának, hogy állapítsa meg Magyarország jogsértését a tanácsi határozat be nem tartása, az EU kizárólagos külső hatáskörének megsértése és a lojális együttműködés elvének figyelmen kívül hagyása miatt.

A főtanácsnok javaslata nem kötelező érvényű, a bíróság pedig később fogja meghozni a végső döntését az ügy kapcsán.

Vezetőkép: Laila Medina, az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságának főtanácsnoka. Forrás: Youtube/Concurrences

Related posts