Mi is az a trillázás? Valószínűleg már találkoztál ezzel a fogalommal, de vajon tisztában vagy vele, hogy pontosan mit takar?
Volt már olyan, hogy a macskád "trillázott"? A trillázást leginkább lágy nyávogással és dorombolással lehet leírni. De miért is trilláznak pontosan a macskák?
A macskák trillázása egy különleges módja annak, ahogyan kifejezik boldogságukat vagy szeretet iránti vágyukat. A Human Society megfigyelése szerint, amikor a kiscicák még csupán pár hetesek, az anyjuk trillázással hívja fel a figyelmüket, ezzel ösztönözve őket a követésre. A nyávogás gyakran más jelentésekkel bír, míg a trillázás jellemzően pozitív érzelmeket tükröz, és az elégedettség kifejezésére szolgál.
A trillázás a macskák varázslatos hanglejtései közül az egyik legkifejezőbb, mely általában az elégedettség és a boldogság kifejezésére szolgál. Ez a hang lehet akár egy finom, szelíd könyörgés a szeretetért, mintha csak azt mondaná: „Nézd rám, szükségem van rád!” Bár a legtöbb macska gazdája már így is megkapja a macska osztatlan figyelmét, néha mégis úgy érzik, hogy egy kis extra figyelemre van szükségük. Talán éppen egy kiadós simogatásra vágynak, és a trillázás az ő titkos módjuk, hogy felkeltsék érdeklődésünket. Ha mindez sajátos testbeszéddel párosul – például amikor a macska a fejét a lábunkhoz nyomja, vagy dörzsöli azt –, az egyértelmű jele annak, hogy a szeretet iránti vágyakozása mindennél erősebb.
Hazaérve a munkából, észrevesszük, hogy cicánk már jó ideje vár ránk. Amint belépünk az ajtón, boldog trillázással üdvözöl minket, ezzel kifejezve szeretetét és örömét, hogy újra együtt lehetünk. Ez a szívhez szóló köszöntés különösen szembetűnő, amikor a cicánk testbeszéde is egyértelműen jelzi az örömét. Ráadásul nem csak minket, hanem más négylábú barátait is szívesen üdvözli hasonló barátságos trillázással.
Néhány macska igazi beszélgetőtárs, míg mások inkább csendes megfigyelők; ezek a kis négylábúak nem félnek kifejezni az érzéseiket. Amikor a macskánk álmosan pihen mellettünk a kanapén, néha egy gyors, de rendkívül kedves trillával kedveskedik nekünk. Ez a hang azt üzeni, hogy boldog és elégedett, és talán azt is, hogy minket csodálatos gazdinak tart. Ha van bátorságunk, próbáljuk meg viszonozni ezt a "trillát", és nézzük meg, mi sül ki belőle!
A macskák néha különleges hangokat adnak ki, hogy rábírjanak minket, adjunk nekik valami ínycsiklandót. Előfordulhat, hogy már a puszta látványtól is felcsillan a szemük, és vidáman trilláznak, amint észreveszik a kezünkben lévő finomságot. Ha mindezt még a lábunkhoz is dörgölőzve teszik, szinte biztosak lehetünk benne, hogy éhesek. Amennyiben éppen nincs étkezési idő, próbáljunk meg ellenállni a csábításnak; ezzel segíthetünk abban, hogy a cica ne kössön össze minket a konyhával és az azonnali jutalommal.
A trilla úgy hangzik, mint egy nyávogás és egy dorombolás kombinációja, azonban különleges jelentése van. A nyávogás és a dorombolás a körülményektől függően lehet pozitív vagy negatív, de a trillák általában pozitívak. Ezen hangok megkülönböztetésben segítségünkre lehet a metakommunikáció és a hangszín.
Az alábbiakban tömören összegyűjtöttük, hogyan különbözik a nyávogás és a dorombolás a trillázástól:
Érdekesség, hogy a vadonban csak a fiatal macskafélék nyávognak, mégpedig az anyukkal történő kommunikáció során. Ahogy azonban a macskák idősebbé válnak, a nyávogás elmarad. A házi macskáknál a nyávogásnak többféle jelentése van, de mindig kizárólag az emberrel való kommunikációra használják.
A macskák nyávogása és trillázása sokkal több, mint egyszerű hangok – ezek a kiscicák nyelvének színes kifejezőeszközei. A nyávogás lehet üdvözlés, figyelemfelkeltés, vagy akár a legfinomabb falatok iránti vágyuk kifejezése is. Az állatok rendkívül ügyesen alkalmazzák ezeket a hangokat, hogy megfeleljenek aktuális igényeiknek. Egy nyávogás mögött sokszor ott rejtőzik a macska szorongása is, különösen, ha betegnek vagy magányosnak érzi magát. Ezzel szemben a trillázás sokkal inkább a boldogság vagy izgalom jele, és nem hordoz magában ilyen szorongásra utaló üzeneteket.
A dorombolás a macskák örömét és elégedettségét tükrözi, és szinte varázslatos módon képes megnyugtatni a körülötte lévőket. Ezt a különleges hangot általában akkor hallhatjuk, amikor a macskák kényelmesen elhelyezkednek, élvezve a simogatásokat és a figyelmünket. Amikor egy macska dorombol, az valójában a nyugalom és a boldogság szimbolikus kifejezése, amely sokszor a trillával is összekapcsolódik. Ha létezne egy univerzális szimbólum a békére és harmóniára, biztosan a macska dorombolása lenne az, hiszen olyan mély, megnyugtató dallamot ad, amely mindenki szívéhez eljut.
A trillával ellentétben a dorombolás azonban a macska megnyugtatására is szolgálhat, ha éppen szorong vagy fájdalmat érez. Ez olyan, mint amikor egy kisgyermek az ujját szopja. A dorombolás a macskák önnyugtatásának az egyik módja is lehet. Viselkedés szakértők megfigyelései alapján, "dorombterápiának" nevezték azt a viselkedésformát, mikor a macskák egymás mellé fekszenek, és dorombolnak sérült társuknak.
Ha egy játékos, trillázó macska osztja meg velünk az életünket, akkor igazán boldogok lehetünk, és érdemes minden szeretetünket és figyelmünket megadnunk neki.