A Santa Maria Maggiore-bazilika választása Ferenc pápa eltemetésének helyszínéül mélyen gyökerezik a katolikus hagyományban és a pápa személyes kapcsolódásában a helyhez. Ez a bazilika Róma egyik legismertebb és legfontosabb temploma, amely a Szűz Mária t

Szombaton végső búcsút vesznek Ferenc pápától, aki 88 éves korában távozott az élők sorából. Halála húsvétkor következett be, azóta pedig hívek ezrei zarándokoltak el, hogy leróják tiszteletüket a pápa emléke előtt. A Vaticannews szerint csütörtök hajnaláig már 128 ezer ember tisztelgett a Szentatyának a földi maradványai előtt. A temetési szertartás két fő részből fog állni: a temetési szentmise és a búcsúvétel a Szent Péter téren, míg a végső nyughelye a Santa Maria Maggiore-bazilikában található, ahová már nem lesz nyilvános belépés. Török Csaba, az Esztergomi Bazilika plébánosa és a vatikáni közvetítések állandó hangja osztotta meg ezt az információt.
A szertartás a Szent Péter téren 10 órakor kezdődik, a misét Giovanni Battista Ré bíboros, a bíborosi kollégium dékánja mutatja be. Majd áldozás, és az áldozás utáni könyörgés végeztével búcsúvételi szertartás kezdődik, melyben imádságok fognak elhangozni: a Mindenszentek litániája, a Római Egyház imádsága, illetve a keleti egyházak képviseletében görög nyelven egy terjedelmesebb halotti imádság következik majd, amelyet az egyik jelenlévő pátriárka fog lezárni. Ezt követően olyan búcsúvételi szertartásra kerül sor, amely a katolikus szertartású temetésekről bárki számára ismerős lehet. Ferenc pápa koporsóját viszont elődeivel ellentétben nem viszik vissza a bazilikába, hanem autóra helyezve szállítják a tervek szerint háromnegyed 12-kor induló ünnepélyes menetben a Santa Maria Maggiore-bazilikába. A templom lépcsőjén a pápa sajátos szeretetére és közelségére utalva szegények, nehéz sorsúak, a periférián élő csoportok képviselői fogadják, akik közel álltak hozzá. Majd bekísérik a koporsóját a bazilikába, ahol - folytatta Török Csaba - azonban már csupán a rokonok, családtagok és a római egyház és bíborosi kollégium képviselete lesz jelen. A temetési szertartást 13 óraira kezdésre tervezik.
A Santa Maria Maggiore-bazilika a négy római pápai bazilika egyik legnevesebb képviselője, amely Szűz Máriának, mint Istenszülőnek állít emléket. Az épület születése egy fontos krisztológiai vitához kapcsolódik, amely a Jézus Krisztus isteni és emberi természetéről folyt. A bazilika elnevezése is ezt a kapcsolatot tükrözi: Mária Istenszülőként van jelen, akinek tiszteletére épült. A magyar népnyelvben Havas Boldogasszony-bazilikaként ismert templom hagyományos története szerint augusztus 5-én hóesés jelezte, hogy hol kell felépíteni a szent helyet, mivel Szűz Mária kérte, hogy itt emeljenek számára templomot. Ferenc pápa különleges kapcsolata is fűződik ehhez a helyhez: itt mutatta be első szentmiséjét Loyolai Szent Ignác, a jezsuita rend alapítója, és a bazilikában őrzik a jászolereklyét, amely a hagyomány szerint Jézus jászolát díszítette. A bazilika különösen fontos kegyképe a Salus Populi Romani, vagyis a római nép megmentője, amely Ferenc pápa számára nagy jelentőséggel bír. Pápai kinevezése után elsőként ide zarándokolt, és minden apostoli útja előtt itt imádkozott. Hazatérve Rómába pedig mindig egy virágkoszorút helyezett el Máriának, kifejezve háláját az utazásokért. Hétfő este megjelent lelki végrendeletében pedig hangsúlyozta, hogy Mária, a béke királynője mindig is fontos támogatást nyújtott számára – hívta fel a figyelmet Török Csaba.
A sírhely nem a kegykép kápolnájában található, hanem - ha szemben állunk vele - a bal oldalon, a Sforza-kápolnában helyezkedik el. Egy mélyedésben kap majd helyet, amelyet egy egyszerű fedlap takar, amelyen a "Franciscus" felirat olvasható. A falon mögötte a pápa mellkeresztjének felnagyított másolata fog díszelegni. Ez a kereszt, amely minden pápáról készült fényképen látható, Jézust mint jó pásztort ábrázolja.
Erdő Péter bíboros már hétfő óta a Vatikán falai között tartózkodik. Veres András püspök, aki a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöki tisztét tölti be, az MTI-nek megerősítette részvételét a közelgő szertartáson. Magyarországot a közjogi méltóságok közül Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök fogja képviselni. Emellett Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is ott lesz a szertartáson.