Mostantól bárki hozzájárulhat az ellátásbiztonság megteremtéséhez – a szaktárca egy egyszerű és ingyenes lépésre ösztönzi a napelemes rendszerek tulajdonosait.

Kevés adat áll rendelkezésre a háztartási méretű kiserőművek termeléséről. Egyszerű adatszolgáltatással segíthetik az ellátásbiztonság megőrzését a napelemesek.
Bár a háztartási méretű kiserőművek széles körben elterjedtek, még mindig nincsenek teljes körű adatok a termelésükről. Az áramhálózat stabil működésének és az ellátásbiztonság fenntartásának érdekében elengedhetetlen, hogy pontos információkkal rendelkezzünk a kisebb rendszerek által termelt zöldenergia mennyiségéről is. Ezt hangsúlyozta az Energiaügyi Minisztérium (EM) legfrissebb közleményében, amelyben a napelemes rendszerek üzemeltetőit kérik, hogy működjenek együtt a termelés valós idejű nyomon követéséhez szükséges adatok szolgáltatásában.
A szaktárca felhívása értelmében az adatszolgáltatás a https://feak.hu/hmkeinverteradatszolgaltatas/ oldalon teljesíthető, a részleteiről bővebb információk érhetők el a honlapon.
Az EM figyelmeztetett arra, hogy idén tavasszal Magyarországon a háztartási méretű naperőművek száma túllépte a 300 ezer darabot. Ezek a rendszerek összesen körülbelül 8000 megawatt beépített teljesítménnyel bírnak, ami a hazai napelemes kapacitás több mint egyharmadát jelenti. Érdekes módon, az összesített teljesítményük meghaladja bármelyik hagyományos nagyerőmű kapacitását.
A naperőműves háztartások gyors elterjedése ellenére még mindig hiányoznak a megbízható adatok a teljes termelésről és fogyasztásról. Az okosmérőórák csupán a termelés és a fogyasztás közötti eltérést tudják érzékelni, ami nem ad teljes képet arról, hogy valójában mennyi energiát termelnek vagy használnak fel. Ezért fontos lenne, hogy részletesebb és átfogóbb adatokat gyűjtsünk, hogy jobban megérthessük a napelemek hatékonyságát és a háztartások energiafelhasználását.
Az Energiaügyi Minisztérium hangsúlyozta, hogy a villamosenergia-rendszerben az üzembiztonság megtartása érdekében minden időpillanatban biztosítani kell az elfogyasztott és a megtermelt áram egyensúlyát. Míg egy hagyományos erőmű teljesítménye pontosan ismert, tervezhető és szabályozható, addig az időjárásfüggő megújulók esetében nagymértékű a kiszámíthatatlanság.
A mindenkori kereslet és kínálat kiegyensúlyozása költséges és összetett feladat. Ha pontatlan az előzetes becslés, az többletkiadást jelent a villamosenergia-rendszer számára. Az egyensúly fenntartásához, az ellátásbiztonság megőrzéséhez, a rendszerszintű költségek csökkentéséhez tényleges termelési adatokra van szükség.