Súlyos helyzet állt elő Budapesten: a főváros pénzügyi egyensúlya 31 milliárdos hiányt mutat.


A Karácsony Gergely irányítása alatt álló főváros őszig folyószámlahitel keretein belül kezeli pénzügyeit.

A főváros jelenleg 31 milliárd forintos költségvetési hiánnyal küzd, miután a Magyar Államkincstár március végén inkasszózta a 2025-re előírt 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás első, 25 milliárd forintos részletét - erről számolt be a Népszava. A Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint a város most folyószámlahitelből finanszírozza működését, és ezt a helyzetet várhatóan őszig fenn kell tartania, amíg beérkezik az iparűzési adó. A várakozások szerint a hiány addigra 60 milliárd forintra nőhet, de a tervek szerint őszre ez az összeg 40 milliárdra csökkenhet, amelyet az év végén terveznek visszafizetni.

A Népszava emlékeztetett: a főváros idei költségvetése csak úgy lett nullszaldós, hogy a kormány által követelt 89 milliárd helyett csupán 39 milliárdos hozzájárulással számoltak. A kincstár azonban a teljes összeg levonását érvényesítette, akkor is, ha ez fizetésképtelenséget okoz. A szolidaritási hozzájárulás mértéke az elmúlt években jelentősen nőtt: 2020-ban még 5 milliárd forint volt, idén már 89. Az önkormányzat perek sorát indította az ügyben, és bár a 2023-as év kapcsán már pert is nyert, a megítélt összegből eddig semmit nem kapott vissza.

Korábban már beszámoltunk róla, hogy nemrégiben éles szóváltás alakult ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Karácsony Gergely főpolgármester között. A feszültséget az váltotta ki, hogy a miniszter kemény kritikával illette Budapest vezetését. A vita középpontjában a szolidaritási hozzájárulás állt, amelyet a főváros vezetése aránytalan és jogsértő mértékűnek tart, míg a kormány álláspontja szerint Budapestnek is részt kell vállalnia a vidék felzárkóztatásában.

Ahogyan Nagy Márton is megfogalmazta a bejegyzésében, Budapest a Európai Unió átlagos fejlettségének 168%-án helyezkedik el, míg az ország más területei jelentős lemaradással küzdenek. A főváros iparűzési adóbevételei folyamatosan emelkednek, már elérve a 300 milliárd forintot, mégis Budapest vezetése úgy tűnik, "csődközeli állapotba züllesztette" a várost.

Karácsony Gergely természetesen nem hagyta szó nélkül a nemzetgazdasági miniszter által közölteket. A politikus bejegyzésében először is leszögezte: nem a szolidaritás elvét vitatja a főváros, hanem azt, hogy a kormány aránytalanul nagy terhet ró Budapest költségvetésére. A szolidaritási hozzájárulás mértéke 2019-ben (Tarlós István idejében) még csupán 5 milliárd forint volt, idén viszont a kormány 89 milliárdot akar elvonni a várostól, ami 18-szoros növekedést jelent. Budapest ráadásul az állami költségvetés nettó befizetője, azaz több pénzt vonnak el tőle, mint amennyit támogatásként visszakap. A főpolgármester végül felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte a kormány Budapest és a vidék szembeállításával próbálja elterelni a figyelmet arról, hogy a szolidaritási hozzájárulás teljes rendszere valójában az önkormányzatok megsarcolását szolgálja.

Related posts