A Tisza politikai vezetői nem távolodnak el Raskó György háborús retorikájától.


Lapunk megkeresésére a Tisza Párt politikai szereplői nem reagáltak, miután Magyar Péter barátjának és tanácsadójának legutóbbi, botrányos megnyilvánulásait érintő kérdéseinket küldtünk nekik. Raskó György nemrégiben közzétett Facebook-posztjában érzéketlen és cinikus módon minimalizálta a háború által okozott pusztítás mértékét. Szavai különösen aggasztóak, hiszen nem csupán általános megállapításokat tett, hanem kifejezetten kívánatosnak tartotta egy újabb fegyveres konfliktus kibontakozását a térségünkben. "Úgy tűnik, ismét elkerülhetetlen egy tisztulási folyamat" - írta, hozzáfűzve, hogy szerinte "valóban szükség van egy kijózanító háborúra" a régióban, amelynek következményeként "pár százezer ember halála, városok romba dőlése, és jelentős életszínvonal-csökkenés" várható.

A Magyar Péternek címzett kérdéseinkben egyebek mellett arról érdeklődtünk, hogy a Tisza-vezér továbbra is számít-e tanácsadóként Raskóra, valamint, hogy beszélt-e az agrárvállalkozóval a háborút sürgető posztjáról, ám Magyar semmilyen módon nem reagált. Ahogy az európai parlamenti képviselői sem, akiktől pedig azt szerettük volna megtudni, hogy vállalhatónak tartják-e a zöldbáró nyilvánosan hirdetett háborúpárti nézeteit, valamint azt, hogy Raskó szövege alapján bizonyosan még a saját országa pusztulásáról is írt. A Tisza egyik prominense sem határolódott el nyilvánosan Raskó György mondataitól, nem adtak ki közleményt és nem is bírálták Magyar bizalmasának háborús "okfejtését".

A Tisza Párthoz tavaly októberben szegődő Raskó Györgynek több megnyilvánulása is közfelháborodást keltett az elmúlt hetekben, hónapokban. Egy múlt novemberi bejegyzésében például azt fejtegette, hogy új pártja miként profitálna a Fidesz szépkorú szavazóinak halálából: a "Tiszának kedvez, hogy az idős korosztály tagjai közül a következő választásokig sokan, százezres nagyságrendben kiesnek mint szavazók...". A posztot időközben eltávolították.

Raskó korábban is kifogásolható stílusban beszélt a nemzeti kormány támogatóiról. Egy alkalommal például így jellemezte a tipikus Fidesz-szavazót: "65 évnél idősebb nő, aki legfeljebb 8 osztályt végzett, vidéken él, alacsony jövedelemmel rendelkezik, és nyugdíjas."

Bár Raskó pályafutása során számos párton megfordult, a baloldallal való kapcsolata mindig is szoros maradt. Már a rendszerváltás időszakában, amikor az MDF kormányzása alatt a privatizáció kulcsfigurájaként tevékenykedett, jelentős szerepet játszott az élelmiszeripar külföldi érdekeltségekhez való átjátszásában. Ekkoriban egykori KISZ-vezetőkkel is együttműködött. Továbbá, 1998-ban a Bokros-csomag brutális megszorításai ellenére is elismeréssel beszélt róla, ami miatt a csomag hírhedtté vált.

A 2000-es években Raskó megjárta a Centrum Pártot is, emellett volt Medgyessy Péter MSZP-s miniszterelnök tanácsadója. A Fidesz 2010-es kormányzása óta pedig több baloldali projekt mögé is besorolt, egyebek mellett pénzzel segítette a Momentumot, továbbá kampányolt Márki-Zay Péternek is, amikor utóbbi a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje volt.

Raskó a baloldali beágyazottságának tükrében következetesen a magyar érdekek háttérbe szorítását szorgalmazza a külföldi érdekek javára. A privatizációt, amely az agrárszektor fokozatos leépüléséhez vezetett, később is sikeresnek titulálta. Az uniós csatlakozás előestéjén pedig az Élet és Irodalomnak adott interjújában büszkén hangoztatta, hogy a "mezőgazdasági politikánkat Brüsszel fogja irányítani, nem pedig a hazai döntéshozók".

Related posts