Nincs elegendő állami állatorvos? Itt a kormány új javaslata!


Nincs elég hatósági állatorvos, ezért a parlament most arra készül, hogy megteremti az okleveles élelmiszerlánc-felügyelő mérnökök, valamint az állategészségügyi mérnökök képzésének törvényi feltételeit. Ők néhány esetben helyettesíthetnék az állatorvosokat.

Kedden az Országgyűlés napirendjén szerepelt egy törvénymódosítás, amely az élelmiszerlánc-felügyelő mérnökök és az állat-egészségügyi mérnökök feladatait érintette.

Kósa Lajos, a Fidesz politikusa, legújabb előterjesztésében arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre több állatorvos dönt a hagyományos nagyüzemi állattartás és az élelmiszeripar helyett a hobbi-állatgyógyászat irányába. E tendencia következtében az ipari állattartás területén jelentős hiány tapasztalható állatorvosokból. Kósa Lajos elmondta, hogy javaslata azért született, mert elengedhetetlen a hatósági állatorvosok folyamatos jelenléte, hogy a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari feladatok megfelelő ellenőrzését biztosítani lehessen.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára az évente megjelenő járványok veszélyére figyelmeztetett:

A sertéspestis és a madárinfluenza terjedése új kihívásokat támaszt az állategészségügy területén, melynek jelentősége folyamatosan növekszik.

Szerinte rendkívül fontos és hiánypótló a két új típusú képzést bevezetni kívánó javaslat. A parlamenti államtitkár szerint a javaslat elősegítheti azt is, hogy magas minőségi követelményeknek megfelelő és biztonságosan feldolgozott élelmiszerek kerüljenek a magyar és a nemzetközi piacokra.

Horváth István, a Fidesz vezérszónoka, arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre magasabb az állatorvosok átlagéletkora, az egyetemi hallgatók pedig már eleve inkább a kisállatgyógyászatra szakosodnak. A két új képzésnek köszönhetően rövid idő alatt segíteni és tehermentesíteni tudják az egyre inkább túlterheltté váló hatósági állatorvosokat.

Földi Judit, a DK képviselője, kifejezte aggodalmát az állat-egészségügyi mérnökök és az okleveles élelmiszerlánc-felügyelő mérnökök képzésének hiányzó tanterve miatt. Véleménye szerint a javaslat mögötti indoklás a kormány elismerése, miszerint ezen a szakterületen már most is súlyos szakemberhiány tapasztalható. Az ellenzéki politikus úgy látja, hogy ennek hátterében a bérek stagnálása és az állami szférában uralkodó bizonytalanság áll. Kérdésesnek tartotta, hogy az új szakképzés bevezetése valóban enyhíti-e a munkaerőhiányt, és hangsúlyozta, hogy fontos lenne az állatorvosok véleményének kikérése arról, hogy készek-e együttműködni olyan szakemberekkel, akik nem rendelkeznek állatorvosi végzettséggel.

Bencze János, a Jobbik képviselője, aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy jelenleg nem található olyan hatósági állatorvos, aki szakmai szempontból a méhészetre fókuszálna. Ennek orvoslására javasolta, hogy ideiglenesen a méhegészségügyi felügyelők is kapjanak hatósági jogköröket. Kijelentette, hogy a madárinfluenza következtében a víziszárnyas-tenyésztés helyzete kritikus, míg a sertéspestis komoly problémákat okoz a sertéságazatban.

Related posts